• 09 Ocak 2019, Çarşamba 17:07
MertEKE

Mert EKE

Ekonomik Krizden çıkış yolları

Bazıları kabul etmek istemese de ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. İşin gerçeği şu an yaşadıklarımız ekonomik krizin sadece fragmanı. Eğer doğru adımlar atılmazsa 2019 yılı içinde çok şiddetli bir kriz geçirerek ağır bedeller ödeyebiliriz. Bu ekonomik krizden bir an önce çıkmak, ekonomiyi rayına oturtmak ve ileride güçlü bir ekonomiye sahip olmak için şart olan adımları bu yazımda anlatmaya çalıştım.

 1-) Hukukun Üstünlüğü Sağlanmalı

 Bu olguyu defalarca kez söylediğimin farkındayım ama ilk adım olarak yine bunu söylemek zorundayım. Bir ülkede her şey de olduğu gibi ekonomide de iyi bir işleyiş olması için adaletin iyi işlemesi olmazsa olmazdır. Adaletin olmadığı ülkeye kimse yatırım yapmaz, kimse o ülkede iş yapmak istemez. Piyasalar hep tedirgin durumda kalır. Mevcut şirketler de işlerini büyütüp risk almak istemez. Bu güvensizlik ortamında faizler de yükselir. Tüm bu sebeplerden dolayı adalet her zaman birinci önceliktir.

2-) Ahbap-Çavuş Kapitalizmi’ne Son Verilmeli

 Hükümet neredeyse tüm ihaleleri yandaşlarına veriyor. İhaleler için aradıkları tek koşul AKP’ye bağlılık. Durum böyle olunca yandaşlar zengin olurken, işini gerçekten hakkıyla yapanlar, işinde uzman olanların kar marjı yavaş yavaş azalıyor ve giderek iş yapamaz hale geliyorlar. Bu yandaşçılık ortamı piyasanın olmazsa olmazı rekabeti bitiriyor. Eğer piyasada rekabet olmazsa piyasalar gelişemez. Sadece birkaç yalaka şirketin iş yapabildiği ekonomiler küçülmeye mahkumdurlar ve bizim ekonomimizde tam olarak bu durumda. Hükümet acilen yandaşçılığı bırakıp iş yapmak isteyen tüm şirketlere eşit yaklaşmalı ve işi hakkedene vermelidir.

 3-) Vergiler Düşürülmeli

 Kamuoyunda hakim olan gene kanı şudur: ‘’Devlete yüksek vergiler ödersek, devlet daha çok kazanır.’’ Keşke bu kadar basit olsaydı ancak durum hiç de öyle değildir. Eğer bil ülke zenginleşmek istiyorsa piyasada hızlı bir para döngüsü olmalıdır. Bu hızlı para döngüsü için ise vatandaşların cebinde para olmalıdır tabii ki. Devlet paramızın `’ına el koyarak piyasayı kurutmak yerine, düşük vergilerle canlı ve dinamik bir pazar yaratmalıdır. Bu dinamik pazardan toplanan düşük vergiler, nihai toplamda bu yüksek vergili hantal sistemimizden kesinlikle daha çok olacaktır. Bu düşük vergili sistem iş dünyası açısından da devlet açısından da vatandaş açısından da çok daha karlı olacaktır. Zaten dünyanın en zengin ülkelerini incelerseniz o ülkelerde vergilerin son derece düşük olduğunu göreceksiniz.

4-) Ekonomiyi Ekonomistler Yönetmeli

 Ekonomi politikalarımızın başarısız olmasının ana sebeplerinden biri de bu işin ustalarının değil yalakaların ekonomiyi yönetmesi. Cumhurbaşkanı, ülkede çok saygın ve alanında son derece uzman Özgür Demirtaş, Mahfi Eğilmez gibi ekonomistler dururken gidiyor ve bu işin yönetimini dalkavuk kişilere ve yakınlara veriyor. Şu anda ekonomiden sorumlu olan kişi damadı… Damat ekonomiden anlamamasının yanında şımarık ve kibirli birisi olmasıyla da kötü bir imaj uyandırıyor. Ekonomiyi ekonomistlerin değil de böyle insanların yönetmesi hem başarısız ekonomik politikalar getiriyor hem de dışarıya kötü bir imaj vererek yatırım çekmemizi de engelliyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık