• 19 Ocak 2019, Cumartesi 20:35
MertEKE

Mert EKE

Aslan tilki ve Güvercinin hikayesi

Yıllar yıllar önce her çeşit hayvanın yaşadığı bir ormanda iktidar mücadelesi başlamış. Ormanda yıllardır süren açlık ve kıtlık yüzünden hayvanlar çok muzdaripmiş ve bir an önce güvenebilecekleri güçlü bir lider istiyorlarmış. O sırada bir aslan kükremiş ve demiş ki; ‘Merak etmeyin, eğer bana güvenip de başa beni geçirirseniz hepinizi bu zor durumdan kurtarırım. Kendim için değil hepimizin mutluluğu için çalışırım ve hepinize eşit davranırım, adaleti sağlarım.’ Ormanın sakinleri bu sözlere gerçekten inanmış ve aslanı başa getirmişler. Aslanın yönetiminde işler biraz düzelir gibi olmuş ancak sonra ormanda işler eskisinden de kötü olmaya başlamış. Aslan yaşlanmış, huysuzlaşmış ve sadece kendini düşünmeye başlamış. Aslan öyle bir hale gelmiş ki; şikayet eden, adalet isteyen herkese saldırır olmuş.

Bu durumdan bunalan hayvanlar bozkurta gitmişler ve dertlerini anlatmışlar. Bozkurt onlara güven vermiş, ben varken aslan hepinize saldıramaz demiş. Hayvanlar biraz rahatlamış. Aradan biraz zaman geçmiş ve aslan daha da vahşileşmiş. Bu arada bozkurttan umutlu olanlar aslında onun bozkurt kılığında bir tilki olduğunu anlamışlar. Kendisinin tilki olduğu anlaşılınca makamını kaybetmekten kormuş ve aslana sığınmış. Tilki aslana demiş ki: ‘Eğer benim makamımı ve itibarımı korursan sana tüm desteğimi veririm. Yeter ki beni koruyup kolla, orman ve diğer hayvanlar umrumda değil. Biz gücümüze güç, itibarımıza itibar katalım, şatafatlı hayatımız devam etsin.’ Yaşlı aslan neşelenmiş ve teklifi kabul etmiş.

Hal böyle olunca hayvanlar daha da korkmuş. Ormanı yönetenler tüm kaynakları kendilerine ayırmışlar ve diğer hayvanları umursamamışlar. Ormanda açlık ve kıtlık başlamış. Ahali yeni bir çare arıyormuş. Yaşlı aslan ve tilkinin ittifakını yenebilecek akıllı ve güçlü birini aramaya başlamışlar. Bu amaçla bilge bir barış güvercininin yanına gitmişler. Güvercin çok narin ve kibarmış. Aslan ve tilkiye çok kızarmış ama kibarlığından dolayı kötü bir şey diyemezmiş. Kendisine gelen ahaliye demiş ki: ‘Hepimizin iyiliğini canı gönülden istiyorum ve elimden geleni yapıyorum ama ben bir barış güverciniyim, kimseye kızamam, kötü bir şey diyemem. Bakın şurada genç bir aslan var. Belki o bizi kurtarır.’ Bu genç aslana ahali şans vermiş. Ancak genç aslanın gücü yaşlı aslan ve tilkiye yetmemiş. Bu arada güvercin bu genç aslanı çok kıskanmış. Bu yüzden türlü oyunlarla genç aslanı saf dışı bırakmış. Ayrıca ormanda tilkiye sinirlenen bazı kurtlar da dişi bir kurdun etrafında toplanmış ama onların da gücü yetersiz kalmış.

Orman yaşlı ve huysuz aslan ve tilkinin yönetiminde giderek daha da kuruyormuş ve hayvanların durumu giderek daha da kötüye gidiyormuş. Ancak korkudan kimse bir şey de diyemiyormuş. Ormanın sakinleri umutlarını kaybetmemiş. Sadece sessiz sedasız yeni bir kurtarıcı beklemeye koyulmuşlar…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık