• 25 Mart 2019, Pazartesi 22:19
DenizTalipoğlu

Deniz Talipoğlu

Siyaset Sanatı

Siyasi isimlerle röportaj yapmayı çok sevdiğimi artık ezberlemişsinizdir. Çünkü ben siyasilerin insani yönlerinin yönetim biçimlerini inanılmaz etkilediğine inanıyorum. AK Parti Çankaya Belediye başkan adayı Sayın Amber Türkmen beni kırmadı ve bu hafta konuğum oldu. Bence karşımızda iyi bir yönetici olduğu kadar becerikli bir de Türk kadını var. Özellikle kadınların ön planda olduğu bir Türkiye hayalim hala baki. Çünkü başarılı kadınları tanıdıkça – her alanda- özgüvenim sağlamlaşıyor.  
Ben bu röportajdan çok keyif aldım. Bol köpüklü bir kahve ile okuyup, pazartesi gününe güzel başlamanızı öneriyorum. 
İyi okumalar…

1-    Okurlarımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz? Kimdir Amber Türkmen?
Sanırım en zor sorudan başladınız. Çünkü insanın kendini tanımlaması bence dünyanın en zor şeyidir. Adaylık sürecimde kendimi şöyle tanıtıyorum: Kadın, sanatçı, radyocu ve bürokrasinin çeşitli kademelerinde görevler yapmış, bildiklerimi öğrendiklerimi yapıp ettiklerimi ve tüm birikimimi Canı gönülden Çankaya’nın hizmetine adamaya hazır biriyim.

2- Türkiye’de siyasi adaylara baktığımızda genelde doktor, avukat, kamu yönetimi mezunu gibi uzmanlık alanlarında olduğunu görüyoruz. Fakat siz sürpriz bir şekilde sanat eğitimi almış bir isimsiniz, siyaseti bir sanat dalına benzetseniz bu hangi dalı olurdu?

Evet bu seçim sürecinde toplumun her kesiminde sanatçı yönüm konuşulup dillendiriliyor. Bunu olumlu karşılıyorum çünkü bu, siyasete dair önyargıların bir kısmını kırılmaya başladığının göstergesi bence. Ülkemizde genelde siyasete talip olan insanların mesleğinin kendi aldığı sorumluluklarda etkili olduğuna sizin gibi ben de katılıyorum. Fakat yukarıda saydığınız branşların hepsini içine kapsar sanat. Sanat icra etmek bütün bu meslekleri yürüten insanın, kökenine, derinliklerine inmek demektir. Bu yüzden Siyaset ‘te yönetme sanatıdır. Tabi bu yönetmenin bir kazancı olması gerekir. Yani yönetimin sonunda insanın mutluluğunu esas alınır varılacak hedef ancak insanın mutluluğu olmalıdır. Hatta bununla birlikte tarihin en eski yönetim biçimlerinin icra edildiği tarihlerde Aristoteles tarafından söylenmiş bir söz vardır çok bilinen. “İnsan Politik bir Varlıktır” diye. Bu söz İnsanın politikten kastı bir yönetim biçimine ve disiplinine olan yatkınlığını ortaya koyar. Bu yüzden sorunuza gelecek olursak, Siyaset veya politika insanı mutluluğa taşımanın en iyi yolunu ortaya koyma sanatıdır. Bu da benim için sanatın en üst mertebesidir ve bu yolda harcanacak ömrün ben için en doğru tercih olduğunu düşünüyorum.

3- Ankara özellikle de Çankaya kültür- sanatın da başkentidir, Çankaya’da ne tür sanat projeleriniz olacak? Mesela uzun yıllar sürecek bir festivalimiz olacak mı sonunda?

Çankaya’ya dair 5 Adımda ortaya koyacağımız projelerimin en önemli basamağıdır Sanat’a dair projeler.  Bir Kültür Sanat Projemiz var Çankaya’yı tıpkı tarihte olduğu gibi Viyana kapılarına kadar taşıyacak. Bu merkezin içerisinde Kültür Sanat ile ilgili kitlenin tüm ihtiyaçlarını içeren ve bunları etkin bir şekilde sunabilen bir proje. Uzun zamandır bu benim Çankaya için en büyük hayalimdir. İnşallah 1 Nisan gününden itibaren bu hayalimi gerçekleştireceğim.  
Bu kadar yoğunluğun arasında günlük işler mutlaka yetişmiyordur ama ben yine de merak ediyorum Amber Hanım nasıl bir ev hanımıdır? En güzel pişirdiği yemek nedir?
Evet bu yoğunluk problemi her modern insanın olduğu gibi benim de problemim. Hele hele kadın olunca bu sorun daha da bir farklı boyuta bürünüyor. Fırsat buldukça mutfakta vakit geçiririm. Bu konuda eşim ve kızım beni oldukça iyi bulurlar. Gündelik hayatın ritmi ev yaşamımıza da yansıyor. Mesela kızım erken büyüyüp bu süreçte birçok şeyi kendi kendine yapabilme becerisine erken ulaştı. Bu aslında çocuklarımızın ayakta durabilme kabiliyetine kendi kendilerine yetebilme gücüne ulaşabiliyor. Bu durumun en büyük kazancı bu diye kaçamak bir cevap vereyim size.  En güzel pişirdiğim yemek konusuna gelince Fırında Balık çok iyi yaparım. 

4- Ankara’nın Çankaya’da gençlerle ilgili projeniz nedir?

Gençler ile ilgili projelerimiz gençlerin donanımına yönelik onları okullarını bitirdiğinde iş hayatına adımını atmada kolaylaştırıcı projelerimiz mevcut. Bunların başında Kuluçka Merkezleri geliyor. Çankaya’daki gençler için önemsediğim bu proje gençlerin araştırmacı, girişimci ve kolektif çalışma becerilerine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bunun dışında gençlerin kültür sanat faaliyetleri konusunda bireysel gelişimlerine katkı sağlamak için özellikle üniversitede okuyan gençlerin sinema tiyatro ve diğer sanatsal etkinliklere erişiminin destekçisi olacağım. Örneğin üniversitede okuyan her gencimize her ay bir etkinlik bileti gibi.

 
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık