×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Karipto

Kripto para işine nasıl başlamalı?


2021-06-22 12:09:00

Kripto para konusunda bir girişimde bulunacaksanız, her şeyden önce bunun bir sabır sınavı olduğunu hatırlatalım. Diğer bütün konular sabırdan sonra gelir. Çünkü bu dünya sabırlıların, sabırsızların paralarını aldığı bir dünyadır.

Kripto para daha spekülatif olsa da sonuçta bir yatırım aracıdır. Kripto dünyasında bir yatırımcı olmak için ise tarzınızı belirlemelisiniz. Risk sevmiyor ve az da olsa sürekli kazanmak istiyorsanız hiç bu riskli dünyaya girmeyin. Gidip devlet tahvili filan alın ve kazancınıza bakın.

Ama “bu işin risklerinin farkındayım ve olabildiğince kendimi geliştirmek ve koruyarak trade [ Kripto para ticareti] yapmak istiyorum” diyorsanız tecrübelerle sabit bazı uyarıları dikkate alarak yavaş adımlarla başlayın.

Riski azaltmak ve konuyu öğrenerek ilerlemek için bazı öneriler;

1-    Öncelikle direk paranızı borsalara yatırmak yerine simülasyon yapın. Bunun için bazı borsalarda test işlemler vardır. Sanki yatırım yapmışsınız gibi size sonuçları verir. Böylece kendinizi test etmiş olursunuz.


2-    Sürekli öğrenmeye devam edin. Birçok yatırımcı önce parasını borsaya yatırır, sonra birilerinin sözü ile bir koin alır. Belki önce paraları artar ancak bir süre sonra düşer ve hatta zarar ederler. Bunun sebebi nerede satacakları hakkında bir fikirleri olmaması veya bir tuzağa düşmüş olmalarıdır. Bu sadece gaz pedalınyerini öğrenerek trafiğe çıkmak gibidir. Frenin yerini bilmeden duramazsınız.


3-    Doğru koinlere yatırım yapmayı öğrenin. İleride daha detaylı anlatacağımız bu konu en önemli maddelerdendir. Borsalardaki koinlerin bir kısmı ciddi firmaların veya yatırımcıların desteklediği ve belli bir konuda hizmet vermek için çıkarılmış kripto paralardır. Bu paralar ne kadar spekülasyon olursa olsun eninde sonunda belli bir değere çıkar. Ancak bir de tamamen reklamla ve farklı yöntemlerle piyasaya sürülen koinler vardır ki, değerlenmeleri tamamen tuzaktır ve yükselişine kanarak alım yapan bir çok yatırımcı bir anda çok değersiz bir koin sahibi olarak ortada kalırlar. İşte kendinizi geliştirerek bu tuzaklardan korunmak ilk amacınız olmalı.

4-    Doğru kaynakları izleyin. Bunun için şu siteleri mutlaka izlemeye alın;
•    https://tr.tradingview.com/
Bütün yatırım araçlarının grafiklerinin izlenebildiği, her seviyedeki yatırımcının faydalanabileceği grafik destekli sitedir. Var olan borsalar da genelde grafik altyapılarında bu siteden hizmet alırlar.
•    https://coinmarketcap.com
Dünyada işlem yapılan borsalar ve bu borsalarda işlem gören tüm kripto paraların listelendiği güzel bir web sitedir. Her kripto paranın tarihçesi, toplam ve maksimum arz miktarı, piyasa değeri hacmi gibi önemli bilgileri doğru olarak edinebilirsiniz.
Ayrıca Dominance yani bitcoin ve Etereum un piyasadaki hakimiyetini de buradan izliyoruz. 
Bunların dışında konulara hakim oldukça inceleyebileceğiniz bir çok bilgiye de ulaşabilirsiniz.
•    https://coin360.com/
İşlemde olan bütün kriptoparaları ve alt projelerini, pazardaki oranları ve önceki güne göre durumlarını % ile ve renkle görebileceğiniz kullanışlı bir sitedir. 
•    https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/
Kriptopara piyasasındaki oyuncuların korku ve açgözlülük durumlarını gösterir. Bu grafiğe bakarak insanların davranışlarını anlamak yatırım için farklı bir bakış açısı vermektedir.
•    https://tr.cointelegraph.com/   
Kripto paralarla ilgili dünya çapında bir haber kaynağıdır. Buradaki haberleri takip ederek bile ciddi gelirler elde etmek mümkündür. Tabi hangi haberler nasıl yorumlanmalı konusunu tam anladıktan sonra…
Araştırarak bunlara benzer birçok kaynak site bulabilirsiniz. Ancak bunlar tecrübeyle sabit en doğru adreslerdir diyebiliriz.

 

5-    Sektörün liderlerini takibe alın. Borsa kurucuları, dünyaca ünlü ve kripto paraya yönelmiş ekonomistler, başarısı tescillenmiş traderlar gibi kişileri düzenli oalrak takip edin. Kesinlikle tek kişiyi takip ederek işlem açmayın.
Yatırımcılar bu dünyaya farklı kanallardan bilgiler alarak girebiliyorlar. Bir youtube videosu veya bir twit size kapı olmuş olabilir. Ancak bu işte başarılı olmayı kafasına koyan her yatırımcı eninde sonunda başa döner ve basit bilgilerini tamamlar ve bu siteleri takip etmeye başlar. İnanmayanlar deneyebilirler.
 

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2023