05.03.2021, 09:26 2422

Işık hızıyla normalleş(me)!

Yaklaşık 1 yıldır devam eden salgın sürecinde malum kısıtlamalar her birimizin hayatına zorunlu olarak yeniden şekil vermemizi gerektirdi. Özellikle bizim milletimizin dokunarak, sarılarak; sevgisini, muhabbetini gösterme alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kaldığı sürecin sonuna mı geldik? Bilim insanlarının söyledikleri ile sahadaki tablo bunu göstermese de covid-19 virüsünün sebep olduğu kısıtlamalar biraz gevşetilir gevşetilmez “ışık hızıyla hayatımızda eskiye dönüşün izlerini görmek” insanı ürkütüyor.

Önceki gün arkadaşlar haber sitemizin bürosuna davet ettiler. Davet olur da gitmemek olur mu?  Maskemizi taktık gerekli önlemlerimizi alıp çıktık yola. Otobüse bindim, önce HES kodumuzu sonra da kartımı okuttum. Gittim otobüsün en ücra köşesine ellerimizi hiçbir yere dokundurmadan oturdum. Sonra olan biteni gözlemlemeye başladım.  İlk dikkat çeken şey otobüsün kısıtlamaların olduğu dönemden daha kalabalık olmasıydı. Her neyse Odunpazarı’nda otobüsten indikten sonra tramvay durağına geçtim. Tramvay durağı da normalden fazla doluydu. Tramvay geldi tramvayda yine tahminlerimin üzerinde kalabalık. Buraya kadar her şey normalmiş gibi… İşte o “normal olmayan normallikte” iki ayrıntı tramvayın içerisinde “kör gözüme parmak” hesabı dikkatimden kaçmadı.

+++

Açık “gaveler” ve Z kuşağı…

Tramvay’a bindikten sonra bugüne kadar 65 yaş engeline takıldığını düşündüğüm iki kişi, biri koltukta diğeri kapının hemen dibinde ağız ve burunları açık bırakılmış şekilde maskeleri çenelerinin altına inmiş konuşuyorlar. Birisi diğerine soruyor “Nereye böyle?” Diğeri biraz evden kaçmanın(!) pardon çıkmanın rahatlığı ile cevap veriyor, “Dükkâna gidiyorum. Sen ne yapıyorsun?” Sonra ilk soruyu soran cevaplıyor, “Gaveler açıldı ya iyi oldu be… Biraz gaveye takılacağım!” Sakın kahveci kardeşlerimiz alınmasın ama olayı başka türlü de anlatamam ya.  Adam istediği yere gitsin gitmesine de takıldığımız nokta başka… Maskeyi aksesuar haline getirmişler bir,  ikincisi sadece kendilerinin değil torunu yaşındaki insanların hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Gelelim Z kuşağı meselesine. Hani tüm araştırmacıların keşfetmeye çalıştıkları; alışkanlıklarını, tercihlerini anlamakta zorlandığımız hepimizin “apolitik” diye nitelendirdiğimiz kuşaktan söz etmek istiyorum. Onların hepsinin maskeleri çok ciddi bir biçimde ağızlarında, sosyal mesafeye uygun tavırları onların hayata bakışlarının özeti gibiydi. “Ne var bunda?” diyebilirsiniz. O kadar çok şey var ki! Hani düşünmek istersiniz diye yazdım.
 
+++

Böyle giderse ışık hızıyla kapanırız…

Anlatmak istediğim çok net. Yaşanan sıkıntılar, katlandığımız onca fedakarlık öyle kısıtlamalar kaldırıldığı andan itibaren ışık hızıyla eski normallerimizle buluşarak yeni normallerimizi görmezlikten gelirsek bunun kimseye bir yararı olmayacaktır. “Bir çürük elma bir küfe elmayı çürütür” gerçeğini unutmadan hareket edebilsek keşke.. Keşke uyarılar bir işe yarasa, keşke empati yapabilsek, keşe eski normallerimizin yerine yeni normallerimizi koyabilsek emin olun “GAVELER” de çok kısa sürede toparlanır, küçük esnaf da, okullarımız da, sanayimiz de, tüccarımız da toparlanır. Ama belki de çok basit, “Nerede yanlış yaptık?” sorusunu bile soramıyorsak kendi kendimize, daha doğrusu sormuyorsak, “ışık hızıyla” gerçekleştirdiğimiz açılışımızın tadını çıkaramadan “ışık hızıyla” kapanırız…

+++


MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

Kalpleri vatan sevgisiyle atan ve meydana gelen helikopter kazasında şahadet makamına eren kahraman komutan ve Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P