09.03.2021, 09:15 2573

Hızımıza virüs bile yetişemeyecek…

1 Mart tarihi itibariyle salgın sebebiyle yaklaşık 3 aydır sıkılaştırılarak uygulamaya konulan geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana devam eden kısıtlamalar ile ilgili hükümet tarafından gevşetme kararı alındı. Gevşemenin adı “yeni normaller” olarak konulsa da biz “eski normallerimize” geri döndük neredeyse. Toplumu tehdit eden,  sadece küçük ve orta ölçekli esnafı değil, büyük ticaret erbabını ve sanayi devlerini bile ciddi sıkıntılara sokan salgın şartları hafifletilirken toplum “zembereğinden boşalan kurma saatler gibi” birden bire kendini dışarıya attı. Halbuki “yeni normallerin” en önemli kriteri illerin her yüz bin nüfusuna düşen vaka sayısına göre renklendirilmesi temeline dayanıyordu. Rengi kıpkırmızı olan ve alarm veren çok riskli, turuncu renkli riskliler, orta riskli sarılar ve az riskli mavi renkli iller belirlenmiş olmasına rağmen tam bir “renk körlüğü” içinde hareket edilince bizim normalleşme hızımıza “virüsün hızı” bile yetişemeyecek bu gidişle… Birkaç gündür haber sitemizin ofisine gidip gelirken gördüğüm manzara gerçekten beni endişelendiriyor. Sadece şu kadar söylemeliyim ki “Allah akıbetimizi hayretsin!

+++

365 gün örselenen, vurulan, kırılan kim?

Yılın hemen her günü tacize uğrayan, dayak yiyen, öldürülen, horlanan, örselenen kadınların haberlerine tanıklık ediyoruz. Daha birkaç gün önce sosyal medyaya düşen ve vicdanı olan herkesin tepkisi çeken görüntülerin gölgesinin düştüğü zamanda “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri gerçekleşti. Ben gerçekleşen adına “etkinlik, kutlama” her ne denirse densin 365 günün her bir 24 saatinde kadınların üzerine kabus gibi çöken kara bulutların gölgesinde sıradanlaşan, klasikleşen “beylik lafların” pek çoğunu inandırıcı bulmuyorum. 8 Mart’ta kimi çiçek dağıttı, kimi yemek düzenledi, kimi ağaç dikti, kimi mesaj yayınladı. Böylece “herkes üzerindeki yükü atmış” kadar rahatladı(!) sanırım. Yayınlanan onca mesajın, yapılan sıra dışı etkinliklerin yanında en dikkat çekici açıklama bana göre EOSB’nin düzenlediği etkinlikte EOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Temsilcisi Metin Saraç’tan geldi. Saraç’ın, “Her özel gün bir ötekileştirmedir aslında. Kadınlar Günü 1857 yılında yaşanan acı olaydan sonra ilan edildi. Kadınların Günün ilan edildiği günden itibaren 164 yıldır acı maalesef devam ediyor. İnşallah kadınlar günü kutlamamıza ihtiyaç kalmaz” sözlerine ne dersiniz?

+++

HES kodu esnafın nefes borusu…

Covid-19 salgını sebebiyle esnaf, tüccar, sanayici, hizmet sektörü, lokantalar, restoranlar ekonominin tüm tarafları enkaz altında kalmış gibi nerede ise 1 yıldır nefes almakta zorlanıyorlar. Yapılan destekler, sağlanan krediler, dayanışma adına ne derseniz deyin hemen her kesim nefes almakta zorlandı. 1 Mart itibariyle atılan normalleşme adımlarının özellikle esnaf ve ekonominin diğer aktörleri için “nefes borusu HES kodu” oldu. Olmazsa olmaz şart bu… ETO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güler’e konuk olan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge özellikle küçük ve orta ölçekli hizmet sektörünün temsilcilerinin HES kodu uygulamasına dikkat etmesi gerektiğini hatırlatmış. Yeni normallerimizin anahtar kelimesi “HES Kodu” oldu. Gerçekten uygulamaya dikkat edilirse HES kodu uygulaması hepimiz için olduğu kadar ekonomimiz içinde “nefes borusu” olacaktır. En azından biz öyle umut ediyoruz… Düne kadar “HES Kodu açılımı” isteyenlere hatırlatalım istedik…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P