×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Saygılı insan ilişkileri mi istiyorsunuz? Çocuklarınıza “masa tenisi” öğretin.

29/11/2020 15:15 00/00/0000 00:00

A- A+

Hasan Aktaş

Bu günkü konuğumuz  Masa Tenisi Federasyonu Eskişehir İl Temsilciliği Hasan Aktaş. Kendisi neden masa tenisi oynanması gerektiği ile ilgili güzel bilgiler paylaştı bizimle..

Kendinizi tanıtır mısınız?
 Eskişehir doğumluyum evliyim ve iki kız çocuğum var.

Yıllarca sporun ve sivil toplum örgütlerinin içinde yer aldım.

2017 yılının şubat ayından bu yana  Masa Tenisi Federasyonu Eskişehir İl Temsilciliği görevini sürdürüyorum.

Önder Öncü Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini yapmaktayım.

Başarınızı neye borçlusunuz?
Yapmış olduğum görevler her ne kadar gönüllülük esasına dayalı olsa da görev sorumluğunu her zaman ön planda tuttum ve her zaman en iyisini yapmaya çalıştım.

Masa Tenisi İl temsilciliği görevine geldikten sonra kısa, orta ve uzun vadeli programlar hazırladım. Malzeme, salon, hakem ve antrenör konularında eksiklikleri belirleyip eylem planı hazırladım ve uygulamaya koydum.

Eskişehir bölgesinde, birinci ve ikinci kademe antrenörlük kursları açarak Türkiye’nin birçok şehrinden ve Kuzey Kıbrıs’tan gelen hocalarımla tanışıp kaynaşma imkânına sahip oldum.

 Eskişehir genelinde iki yıl üst üste “Aday Hakem “kursu açarak 60 ‘a yakın hakemi Eskişehir’e kazandırmış olduk.

Eskişehir ‘deki hakemleri diğer illerdeki hakemlerle karşılaştırsak neler söylerdiniz?


Eskişehir bölgesinde hakemler olarak Türkiye genelinde üst düzeydeyiz.

Bu da İl Hakem Kurulu Başkanım Adnan Diksu ve yönetimimdeki uluslararası hakem olmasının yanında, deneyimli hakemlerimin oluşu bizi başarılı kılıyor. Onlar da bu bilgi birikimlerini pandemi öncesi her ay yaptığımız, il hakem kurulu toplantılarında teorik ve pratik olarak bilgilerini aktararak diğer hakem arkadaşlarımızın da gelişmelerini sağladılar.

 Eskişehir’de bir ilki gerçekleştirdik, dereceye giren sporcuların madalyalarını velilerine taktırarak onları bu başarıya ortak ettik. Bu da başarının oluşmasında çok etkili olduTurnuvalar ve sporcular hakkında neler söylemek istersiniz?
Turnuvalarda, turnuvaya gelen her sporcunun antrenörü ve velisiyle tek, tek tanışıp onların sorunlarını dinlerim ve çözüm odaklı olmaya çalışırım. 

Vermiş oldukları destekten dolayı federasyonum adına hepsine teşekkür ederim ve onları onurlandırırım.

Onlar da biz de mutlu ayrılırız turnuva sonunda yensek de yenilsek de…

Bu spora kaç yaşında başlanmalı?
Masa tenisi sporuna 8-10 yaşlarında başlamak idealdir ve kişi sağlığı el verdiği sürece bu sporu yapabilir. Bu konuda verebileceğim en güzel örnek 85 yaşın üzerinde olan, Mersin’de yaşayan ve aktif olarak hala oynayan Ahmet ÖZER adında emekli öğretmen ağabeyimizi gösterebilirim

Neden masa tenisi seçmeli çocuklar ya da gençler? Masa tenisinin sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden söz edelim.
Masa tenisi uzun yıllar yapılabilecek sporlardandır. Sakatlanma riski hemen hemen yok gibidir.

Masa tenisi oynayan kişinin Alzheimer hastalığına yakalanmasını geciktiriyor ya da tamamen yok ediyor.

Masa tenisi oynayan kişi oyun esnasında dakikanın onda biri gibi bir sürede doğru karar vermek ve topu karşılamak zorunda. Bu özelliğinden dolayı hem dikkat yetisini arttıran hem de beynin iki lobunu çalıştıran son derece yararlı bir spor dalı. Bu konuda yazılmış bilimsel makaleler olduğunu ve kanıtlandığını söyleyebilirim.

Çocuklarımızın temel psikolojik sorunlarının çözümünde de katkı sağlayan bir dal olduğunu söylüyor uzmanlar.

Gençlerimizin el, kol ve göz koordinasyonları gelişir. Oynamaya ilk başladığınız zaman raketinizle topu değil de havayı döven siz, bir müddet sonra nasıl da isabetli vuruşlar yaptığınıza inanamazsınız.

Hızlı düşünme kabiliyetleri artar. Vazgeçmemeyi öğrenirsiniz. Sabır, azim ve kararlılık kazanmak isteyenler haydi masa tenisine


 Masa tenisi federasyonu olarak neler yapıyorsunuz?
 Bizler “Masa Tenisi Federasyonu” olarak il genelinde, okul sporları, minik, küçük, yıldız, genç ve büyükler kategorisinde ferdi ve takım maçları ile birlikte veteranlar, kamu kurum ve kuruluşlar turnuvası gibi organizasyonlarla erkek ve kadın olmak üzere yıl içinde faaliyet göstermeye çalışıyoruz.

 Ayrıca özel günlerde ; Öğretmenler Günü, Tıp Bayramı, 23 Nisan Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı,15 Temmuz Demokrasi Bayramı gibi özel turnuvalarla tüm yaş gruplarına spor yaptırmaya çalışıyoruz.

Son olarak ne söylemek istersiniz okurlarımıza?

Başarı ekip işidir. Saygılı ve güzel ahlaklı olmak elbette çok önemli…

 Sporun gelişmesi içi üniversiteler, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları mutlaka kulüp nezdinde destek olmalı…

 Eskişehir’deki en büyük eksiklik de bu...

********

Hasan Aktaş çok güzel anlattı masa tenisini. Ben de bir eğitimci olarak hemen yorumu koydum ortaya…  Masa tenisi oynarken refleksler kuvvetleniyor demişti Hasan Aktaş. 

Bulduğum harika sonuç: “Reflekslerimiz kuvvetlenirken beynimiz de boş durmaz ve o da hızlanır. Normalde daha uzun sürede çözeceğiniz problemleri daha hızlı çözüvereceksiniz çocuklar.”

 Eğitime etkisini görünce çok etkiledi beni  bu ropörtaj …

 Teşekkürler Hasan Aktaş

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2023