×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

İnsanoğlunun yaşlanmama tutkusu

08/12/2020 09:16 00/00/0000 00:00

A- A+

Haşim Çoruk

Bugünkü konuğum Uzman Doktor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Akupunkturist Haşim Çoruk…

Uzun ve sağlıklı yaşamak; yaşlanmamak istiyoruz hepimiz. İnsanoğlunun bu tutkusu üzerine konuştuk Uzm. Dr. Haşim Çoruk’la.

Hem “Corona19”a yakalanmamak hem de sağlıklı yaşlanmak mümkün mü? Hastalarınıza uyguladığınız iv (serum) tedavilerinden kısaca bahsedebilir misiniz? ( Araya sıkıştırayım, ben de alıyorum bu tedaviden.)

IV(damardan) serum tedavi, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olacak glutatyon, selenyum, alfa lipoik asit, biotin, yüksek doz vitamin C ve diğer bir çok amino asit, elektrolit ve eser elementlerin doğrudan kan dolaşımına uygulanması işlemidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin bir serum içinde, kolunuzdan takılacak bir kateter yardımı ile dolaşım sistemine gönderilmesi tedavi şeklidir.

Neden iv-damardan tedavi?

Hayatımız boyunca bazen hastalıklardan kurtulmak bazen de hasta olmamak için bir takım destek tedavileri kullanırız. Bu tedavileri çoğu zaman ağız yoluyla alırız, fakat bu ne kadar etkilidir? Gerçek şu ki, ağız yoluyla alınan destek tedavilerin %90’a yakını gastrointestinal sistemin sindirim sürecinde yok olur, kalan %10’u kadarı emilir ve kana dolaşımına katılır. Bu sebeple de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğini sağlamakta yetersiz kalırız. Ayrıca etkili ilaç kan seviyesine ulaşmak uzun zaman almaktadır. Damardan serumla yapılan tedavilerle esas hedefimiz olan hücre içi vitamin ve antioksidan seviyesi çok hızlı bir şekilde yükselir. Oysaki ağızdan yapılan tedaviler ile serum ilaç seviyesi artarken hücrelere ilaçlar, vitaminler ve antioksidanlar girememektedir.
Bununla birlikte var olan tıbbi bir hastalık, stres veya gıda intoleransı durumlarında da folik asit, B vitaminleri, selenyum, magnezyum, kalsiyum ve çinko gibi birçok besin maddelerinin emilimi de sindirim sistemi tarafından engellenmekte ve vücut kalan bu %10’luk kısmı da kullanamamaktadır. Özellikle ileri yaşlarda ilaç emilim oranı giderek azalmaktadır. IV tedavi yöntemi ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin doğrudan kan dolaşımına katılması %100 emilim sağlayarak istenen etkiyi göstermektedir.

İşi gücü bırakıp bir sahil kasabasına yerleşsek ömrümüz uzar mı acaba?

Bizler şehir hayatının yoğun temposu, iş hayatının stresi derken, sürekli artan tempoyla vücudumuza fazlasıyla yükleniyoruz. Bu süreçte kişide yorgunluk, halsizlik, depresyon, immün sistemin zayıflaması sonucu hastalıklara kolay yakalanma gibi tablolarla karşılaşırız. Damardan serum tedavileri ile, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin doğrudan kan dolaşımına katılmasını sağlayarak, yani vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığınız ve hastalıklara karşı olan direnciniz artmaktadır.

Iv tedavi uygulama süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Iv Serum  tedavisi,  vitamin, mineraller ve birçok eser elementlerin doğrudan kan dolaşımına katmanın en güvenli, en etkili ve en hızlı yoludur. Birçok klinikte bu tedaviler gelen hastanın seçip istediği tedavinin uygulanmasıyla süreci başlatmaktadır. Kliniğimizde ise almak istediğiniz tedavinin sizin bağışıklık sisteminize uygun olup olmadığı yapılan ön görüşmede belirlenir, yaptığımız önerilerle uygun olan tedavi planlanarak tedavi sürecinize başlanır. Tedavi süresince yanınızda sürekli bir hemşire bulunarak planlanan tedavinizin güvenle uygulanması sağlanır. IV tedavi uygulamaları günümüzde çok derin ve kapsamlı, bir o kadar da titiz bir bilim dalıdır. Bunun için en özel ve en yüksek dozda ilaçlar, güvenli bir zincir ağında yurt dışından getirilmektedir. Bu maddelerin birbirleriyle olumlu ve olumsuz etkileşim özellikleri, vücutta dağılım özellikleri, vücuttan atılma hızı, optimal dozu, optimal uygulanma sıklığı gibi çok önemli detaylar titizlikle ayarlanmaktadır.

Son günlerde sıkça bahsedilen glutatyon tedavisinden bahseder misiniz? Glutatyon denilen şey, uzun bir yaşam çizgisine ulaştırabilir mi bizleri?

Glutatyon; insan vücudunda sürekli olarak oluşan serbest radikaller ve reaktif toksik maddelerin etkisizleştirilmesinde rol oynayan önemli bir antioksidan ve savunma mekanizmasıdır. 
Sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için gerek duyulan en önemli moleküllerden bir tanesidir. Özellikle sigara ve alkol kullanımına bağlı vücutta oluşan zararların önlenmesinde temel öneme sahiptir. Yaşlanma, kanser, kalp damar hastalıkları, demans-bunama, Alzheimer ve birçok kronik/dejeneratif hastalıkların oluşumunda serbest radikallerin artışı önemli bir etkendir. Dolayısıyla glutatyon bu hastalıkların oluşum risklerini de azaltır. Glutatyon diğer organlara oranla karaciğerde daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur. 
Glutatyonun bir diğer adı da “antioksidanların anası”dır, bilinen en güçlü antioksidandır. Çünkü vücutta oluşan serbest radikalleri yakalayıp, etkisiz hale getirir. Sonra tekrar karaciğerde kendisini yenileyip, dolaşıma tekrar serbest radikalleri yakalamaya çıkar. Dolayısıyla aslında glutatyon bir antioksidan olarak “serbest radikal avcısı”dır.

Antioksidan etkisi bizi çevremizdeki zararlardan korur mu ve bu etki nasıl oluşur?

Metabolik olaylar, maruz kalınan radyasyon ve daha birçok zararlı etken vücudumuzda hücrelere zarar veren serbest radikallerin oluşumunu destekler. Bu zararlı moleküller aşırı miktarda arttığında ise hücreler zarar görür ve birçok hastalığa zemin hazırlanır. Glutatyon tam bu noktada devreye girerek serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu sayede vücut serbest radikallerin etkilerinden korunur ve hücrelerin zarar görmesi engellenir.

Glutatyon hangi hastalıklardan koruyor biz insanoğlunu? 

Diabet (şeker) hastalığında etkilidir. Kronik stres ve inflamasyon insülin direncine sebep olan durumlar arasındadır. Tip 2 diyabette glutatyon takviyesi insülin direncinin yenilmesinde, aşırı insülin salınımına bağlı inflamasyonun azaltılmasına ve oksidatif yükün rahatlatılmasına yardım ederek tedaviyi kolaylaştırır, kan şekerini düşürür, yüksek kan şekerinin yarattığı sinir hasarını azaltır.

Karaciğer yağlanmasında tedaviyi kolaylaştırır. Obezitenin artması, kötü beslenme ve sık karşılaşılan insülin direnci karaciğer yağlanması riskini artırır. Glutatyon takviyesinin yapılan araştırmalarda karaciğer hasarını engellediği ve karaciğer yağlanmasını azalttığı kanıtlanmıştır.

Tümör hücrelerinin oluşumunu azaltır; antioksidan maddeler vücuttaki oksidasyonu önleyici veya yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddeler olarak tanımlanabilir. Vücudun en güçlü antioksidan glutatyon serbest radikallerle reaksiyona girerek; hücrelere zarar vermelerini önler. Bu özellikleriyle hücrelerin anormalleşme ve sonuç olarak tümör oluşturma risklerini azalttıkları gibi, hücre yıkımını da azalttıkları için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir hayat yaşama şansını yükseltir. Tümör hücresi oluşmasına engel olur.

Vücudun enerjisini yükseltir, kas performansını artırır. Glutatyonun başlıca görevlerinden biri de karaciğerin korunmasıdır. özellikle karaciğerde enerji üretimi için gerekli olan glikoz glikojene dönüştürülerek korunur ve ihtiyaç halinde glikoza çevrilerek enerji üretimine katılır. Kandaki besin maddeleri depolanır ve ihtiyaç durumunda işlenir. Spor öncesi takviye sağlandığında da kas gücü ve verimliliğini artırdığı yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Glutatyon miktarı neden azalır vücudumuzda?

Dengesiz ve kötü beslenmeye bağlı sentezlenmesi azalır, alkol, sigara ve çevre kirliliği glutatyonu azaltır, stres, uykusuzluk, yüksek kan şekeri, obezite ve yaşlanma glutatyon seviyesini düşürür. 
 
Glutatyon azaldıkça ömür de azalıyor mu?

Glutatyon toksik maddelere karşı çok önemli bir savunma mekanizmasıdır. Yapılan araştırmalarda karaciğer gibi dokularda glutatyon seviyesinin düştüğü gözlemlendiğinde, bu azalma sonucu dokunun normalde glutatyon ile uzaklaştırılması gereken toksik madde tarafından (etkisiz hale getirilemediği için) hasara uğradığı görülmüştür. Glutatyon, kimyasal maddelerin ve çeşitli ilaçların etkisizleştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Başta karaciğer olmak üzere koruyucu rolü çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Glutatyonun özelliği, hücre içindeki serbest radikallerin ve reaktif oksijen ürünlerinin zararsızlaştırılması, hemoglobin ve spektrin gibi hücre membran proteinleri ve çeşitli enzim gruplarının korunması, DNA ve protein sentezi, ksenobiyotiklerin-(vücuda alınan tüm kimyasal), bazı antineoplastik-(kanser ilaçları) ilaçların ve bazı metabolik son ürünlerin vücuttan atılması, aminoasit transportu, insülin gibi bazı proteinlerin yapısal olarak bütünlüğünü sağlar, bazı enzimlerin reaksiyonlarında rol oyna

Glutatyon hangi hastalıklarda insanoğlunu yanındadır ve nasıl arttırılır oranı? 

Glutatyonu arttırmanın ve aktif kullanılmasını sağlamanın en etkili yolu elbette ki IV yol ile damardan almaktır. IV(damardan) glutatyon alımı bu takviyeyi dışarıdan direk kan dolaşımına sağladığı için vücut serbest radikallerle savaşma gücü desteklenir ve hücrelerin korunması kontrol altına alınır, yaşlılık belirtilerinin oluşması yavaşlatılır, hastalıklardan korunma olasılığı yükselir. IV alımda;
Kandaki protein, enzim ve bilirubin seviyesini artırır,
Karaciğer yağlanmasını geciktirir,
Oksidatif stresi azaltır,
Sigaranın neden olduğu toksik etkiyi yok etmeye yardımcıdır,
Hücreleri korur, yeniler, yaşlanma belirtilerini geciktirir,
İnsülin direncini azaltır,
Parkinson hastalığı belirtilerini azaltır,
MS tedavisinde kullanılır.
Kanser oluşmasını engellemek için kullanılır.
Cilt beyazlamasına yardımcı olur,
Daha genç ve canlı görünen bir cilt sağlar,
Uyku apnesi tedavisinde kullanılır,
Otizm tedavisinde kullanılır,
Alzheimer hastalığı tedavisinde aktif olarak kullanılır.


Uzun ömür için glutatyon şart mıdır?

Yaşlanmaya karşı hücreleri koruma etkisi olan glutatyonun vücutta üretimi yavaşladığı için yaşlılık belirtileri hızlı olarak ilerler. Yaşlılıkta IV (damardan) glutatyon alımı bu takviyeyi dışardan direk kan dolaşımına sağladığı için vücut serbest radikallerle savaşmaya başlar ve hücrelerin korunması kontrol altına alınır, yaşlılık belirtilerinin oluşması yavaşlatılır, hastalıklardan korunma olasılığı yükselir. 
Diyabet ve diyabet komplikasyonlarının gelişimi, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, romatoit artrit, behçet hastalığı, çeşitli deri ve göz hastalıkları, kanser gibi birçok hastalıkta ve yaşlılıkta serbest radikal üretiminin arttığı yapılan araştırmalarda görülmüştür.
Glutatyon bilindiği gibi vücutta güçlü bir antioksidan, serbest radikal avcısı olarak görev yapmaktadır. Dolayısıyla bu özellikleri sayesinde hücrelerin anormalleşme ve sonuç olarak tümör oluşturma risklerini azalttığı gibi, hücre yıkımını da azalttığı için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir hayat yaşama şansını sunar.

İnsanoğlunun ömrüne ömür katacak iv serum tedavileri var mıdır?

Yüksek doz c vitamini uygulamaları da sıkça uyguladığımız bir tedavidir. C vitamininin birçok etkisi vardır. 
İmmün sistem işlevlerini geliştirerek vücutta “Doğal Antibiyotik” etkisi yaratır.
Vücutta enfeksiyona sebep olan virüsleri inhibe eder.
Vücudun enerjisini artırır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kolajen oluşumunu uyararak, hücre yenilenmesini artırır. Kozmetik açıdan güzelleşmeye yardımcı olur.
Alternatif kanser terapisi olarak destekleyicidir. Son yıllarda kanser terapilerinde sıkça kullanılmaktadır.
Akut hastalıklara karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini destekler.
İv uygulama için yüksek dozlar 10 gr dan başlayıp 25-40-50 ve 100gr lara kadar çıkılan dozlardır. C vit tedavileri kendi başına olduğu gibi birçok kez diğer tedaviler ile beraber kombine kullanılabilir.

Iv serum yoluyla kurcumin uygulamasını ilk defa sizden duydum ,nasıl bir uygulamadır ve etkisi nedir acaba?

Saf ve güçlü anti-enflamatuar olarak IV kurkumin uygulamamız, vücuttaki iltihaplanmadan (inflamasyon) kaynaklanan rahatsızlık ve hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olabilir: oto-immün hastalıkların alevlenmelerinde, geçirgen bağırsak ve irritabıl bağırsak sendromunda, kronik üveit tedavisinde, Crohn Hastalığı ve Romatoid Artrit tedavisinde sıkça kullanılır.
Kurkumin, zerdeçalda bulunan en aktif curcuminoid bileşiklerden biridir. Biyoaktif bir maddedir, tıbbi özelliklere sahip olduğu ve enflamasyonu moleküler düzeyde inhibe etmektedir ve otoimmün bozukluklarla mücadele etme kabiliyeti vardır.
Zerdeçalın kurkumin içeriği sadece% 3 civarındadır. İntravenöz olarak alındığında  % 100 kurkumin, serumla damardan verileceği için vücudunuza %100 emilecektir. 
Ayrıca kanser tedavilerimizin bir parçası olarak, yardımcı tedavi planlarının çoğuna İntravenöz Kurkumin tedavisini dahil etmek oldukça etkilidir. IV Kurcumin tedavisinin birden fazla hücre sinyal yolunu aynı anda modüle ettiği, böylece multipl miyelom ve kolorektal, pankreas, meme, prostat, akciğer, baş ve boyun kanserleri dahil olmak üzere birçok farklı kanser türünü hafiflettiği veya önlediği gösterilmiştir.

İnsanoğlunun ömrünü uzatacak, iyi yaşamasını sağlayacak iv vitaminler nelerdir?

Vitamin B1, B2, B3 B5, B6, B9, B12, vitamin A, vitamin E, alfa lipoik asit, vitamin D3 vitaminlerini de çeşitli şekillerde kullanmaktayız. Ayrıca magnezyum, çinko, manganez ve aminoasitler tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

B vitaminleri;
Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında rol alır. Vücuttaki glukoz seviyesini dengede tutar. Vücuttaki glukoz seviyesini dengede tutar.
Kırmızı kan hücreleri, hormonlar, sinir hücreleri üretiminde yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir, aterosklerozu önleyerek kalbi korur ve böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcıdır.
Premenstrüel sendromu (PMS) tedavi etmek için tercih edilir.
Yaşlılık belirtilerini geciktirir.
Serbest radikallerin vücuda olumsuz etkilerini önler.
Çocukluk çağlarında gelişime katkıda bulunur.
Beynin ve sindirim sisteminin işlemesine yardımcı olur
Kan dolaşımını düzenler. Kalbin kas sistemini koruyarak kalbe destek verir.
Aterosklerozu önlemeye yardımcı olur.
Alkol ve sigaranın yan etkilerini azaltır.
Özellikle sinir hücrelerinin büyümesi ve tüm hücrelerin tamirinde rol oynamaktadır.
Protein oluşumunda ve aminoasitlerin işlevinde rol oynamaktadır.
Yaraların hızlı onarılmasında etkilidir.
Cildi nemlendirir, canlılık katar.
Kanserden korunmaya yardımcı olur.
Depresyon, kötü ruh hali gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesinde destek sağlar.
Görüldüğü gibi b vitaminleri vücudumuzda birçok olayı etkilemektedir. Çok önemlidir ve vazgeçilmezdir. Serum aracılığı ile uygulanan b vitamini tedavileri çok hızlı bir şekilde hücrelerde b vitamini seviyesini yükselir. 

En önemli yararı nedir; serum tedavilerine popüler bir örnek verebilir misiniz?

ABD de yorgunluk, tükenmişlik ve depresif ruh hali tedavilerinde Myer’s kokteyli tedavisi sıkça uygulanmaktadır. Uyguladığımız bu tedavide birçok vitamin ve mineraller bulunmaktadır. B vitaminleri, c vitamini, magnezyum, çinko, demir ve kalsiyum karışımlarından oluşan bir kokteyl tedavisi uygulamaktayız.
Sonuç olarak iv-serumla yapılan tedaviler birçok hastalık tedavisinde artık çok daha aktif olarak kullanılıyor. İnsanoğlunun uzun ve sağlıklı yaşam sürdürebilmesi açısından büyük önem taşıyor.


 

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2023