×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Geleceğin mesleği için güzel fırsat

09/11/2020 14:56 00/00/0000 00:00

A- A+

Berkan Seferoğlu

Bugün konuğum tüm yurtta ve Eskişehir’de de  drone (İHA) eğitimleri veren Skyview Havacılık yetkilisi Berkan Seferoğlu.

Kendisine sektör ve eğitimler hakkında merak ettiğimiz birçok soruyu sorduk.

Berkan Bey, önce kısaca kendinizden ve Skyview’dan bahseder misiniz? 
2015 yılında hobi faaliyetleri ile başlayan “İnsansız Hava araçları” serüvenimde,  bilgi birikimimi aktarmak için bir yola çıktım. Skyview Havacılık olarak bir oluşum kurdum ve önderliğini üstlendim. Sivil havacılık genel müdürlüğünden “eğitmen“ ünvanını kazandım. 2 yıldır genç ekibimle eğitmenlik ve danışmanlık adına kişilere ve kurumlara hizmet ve teknik destek veriyorum. Bu sektörü daha ileriye taşımak için çalışlarımızı sürdürüp sürekli yeni kalıp teknolojik yenilikleri yakından takip ediyorum.


İHA eğitimini insanlar neden almalı veya neden alıyorlar? 
Öncelikle geleceğin gözde mesleklerinden birisi olduğu anlaşılmış durumda. Diğer bir tercih sebebi ise kullanıldığı sektörde işleri ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Drone kullanımı, artık işletmelerin teknoloji veya tanıtım departmanlarında iş başvurularında önemli bir ayırıcı sebep oldu.


Bu eğitimi herkes alabilir mi? Yani kursiyer olmak için yaş, eğitim gibi kriterler neler?
İHA0 için 12 yaş, İHA1 için 15 yaş ve üzeri bireyler katılım gösterebilir. Bunların haricinde herhangi bir kıstas bulunmamaktadır. Sadece başvuru için istenilen evrakları tamamlamaları yeterlidir.


İHA0 ve İHA1 eğitimlerinden bahsediliyor. Nedir farkları?
İHA0 ehliyeti 0-4 kg ağırlığa sahip droneları uçurmak için gereklidir. İHA1 için ise bu aralık 0-25 kg olarak belirlenmiştir.


Bu eğitimleri alanlara bir belge veriyorsunuz sanırım. Bu belge ne anlama geliyor? Geçerliliği nedir?
Eğitim sonunda Ticari Pilot Sertifikası, RT Haberleşme Belgesi ve kimlik boyutunda Ticari Pilot Lisansı veriyoruz. Bu belgelerin geçerliliği ömür boyudur. Bu belgeler bireysel  İHA'larınızı izin alarak uçurabileceğiniz anlamına gelmektedir. 


Eğitim sonunda R/T Telsizle Haberleşme Belgesi de veriyorsunuz sanırım. Bu belge ne için?
Bu belge CTR dediğimiz Havalimanlarının en yakın pistine 9 km yarıçap içerisinde yapılacak uçuşlar için, Hava Trafik Kontrol sistemi ile iletişimi sağlamak adına yetkinlik kazandırır. Amatör telsizcilik belgesi değildir.

İHA eğitimlerinde genel hangi konularda bilgiler veriliyor? Biraz içerikten de bahseder misiniz?
“İHA nedir?” sorusu ile başlayan eğitimlerimiz hava hukuku, uçuş dinamiği ve prensipleri, aviyonik sistemler ve bakım onarım gibi birçok konuyla kapsamlı olmaktadır. Böylece öğrencilerimizin kafasında herhangi bir soru  bırakmıyoruz. 


Peki bu eğitimi tamamlayan kursiyerler, bundan gelir elde edebilirler mi? Yani bu kursun maddi bir dönüşü olur mu?
Evet maddi bir dönüşü olur. Ehliyetiniz ile birlikte sahip olduğunuz İHA'yı uçurmak suretiyle görüntü kaydı sağlayabilirsiniz. Mühendislik ve mimarlık alanlarında ticari olarak yoğun şekilde kullanılmaktadır. 

Eski kursiyerlerinizle irtibatınız devam ediyordur. Geri dönüşler nasıl oluyor? 
İşimiz eğitimle bitmiyor. Eğitim bittikten sonra katılımcılara desteklerimiz devam ediyor. Öğrencilerimizin elde ettikleri kazanımlarla birlikte başarılarını görmek bizi gururlandırıyor.

Berkan Bey, şahsi görüşüm yeni dönemin en gözde becerilerinden birisini kazandırıyorsunuz. Artık her şeyin insansızının kullanıldığı bu dönemde bu araçları kullanan insanların yabancı dil bilmek gibi değerli özellik kazanacaklarını düşünüyorum. Bu eğitimler  birçok sektörde iş hayatına atılacak olan gençler için müthiş bir avantaj sağlayacaktır.
Bize zaman ayırdığınız ve ilk ağızdan bu değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz.
Bu arada yakında Eskişehir’de yapılacak olan İHA1 eğitimi için başvurmak isteyenler buradan  kaydolabilirler.

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2022