×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Çakırözer'den Eskişehir için çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eskişehir ziyareti öncesinde Mecliste konuşma yapan Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir'in sorunları için çağrıda bulundu

Gündem Eskişehir 22/10/2021 16:54 22/10/2021 20:28

A- A+

Eskişehir CHP Milletvekili Çakırözer TBMM'de yaptığı konuşmasında  Eskişehir’e yıllardır sözü verilen ama gerçekleştirilmeyen yatırımları Erdoğan’a hatırlattı. Çakırözer, “ Eskişehir’de Çevre Yolu, ölüm yoluna dönen Kırka-Seyitgazi-Afyon yolu, Alpu yolu, Sarıcakaya yolu yıllardır yapılmayı bekliyor. Cumhurbaşkanının uçağı inecek,  kendi bayrağımızın dalgalandığı Türk Havayolları’nın Eskişehir’den tarifeli seferi yok. F35 projesinin bedelini Eskişehir ödüyor. Eskişehir’in milyonlarca lirasını Ankara gasp ediyor. Eskişehir'imizin derdi çok! Eskişehir'imiz üvey evlat muamelesi görüyor. Erdoğan şehrimize gelmiş, hoş gelsin ama artık sözler, müjdeler vermesin. Çünkü Eskişehirliler kanmıyor, inanmıyor” dedi. 


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir’e gerçekleştireceği ziyaret öncesinde TBMM’de söz alarak şehre sözü verilen ama yıllardır çözüme kavuşturulmayan sorunlarını hatırlattı. 

Ankara gaspediyor


“Eskişehir’in milyonlarca lirasını Ankara gasp ediyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültemizin yıllık 100 milyon lira bütçesine göz göre göre el kondu. Bu paralar Eskişehir'de kalırdı; öğrenciye, hocaya, kitap yazımına harcanırdı, şehrin ekonomisine aylık en az 10 milyon lira katkı sağlardı; bu parayı da YÖK gasbetti. 

Ankara'daki beyler Eskişehir'in hakkını yiyor. Evet, resmen hakkımız yeniyor. Eskişehirspor'umuzun 6 milyon lirasını Spor Toto gasbediyor. Bu nedenle transfer yapamayan Anadolu yıldızımızın feryadını duyan yok. 

Bitmedi, Büyükşehir Belediyemizin yirmi beş yıldır ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza sıcak yemek çıkardığı aşevine yurttaşlarımızın bağışlarından oluşan 1 milyon 600 bin liralık hesabına Maliye Bakanlığı el koydu. 

“ Buradan Eskişehir'e, Bursa'ya, Balıkesir'e giderken hepimiz görüyoruz, Eskişehir'imizin bir çevre yoluna ihtiyacı var. Şehrin ortasından geçen Ankara-Eskişehir kara yolu trafik yükünü karşılamıyor. Bakanı, başbakanı, iktidar yöneticileri hep söz vermiş ama yatırım programına kaç lira koymuşsunuz bu yolu yapmak için sadece bin lira. Ayıptır, günahtır. 

 

Sarıcakaya ve Alpu Yolu


 Seçim zamanı "Sarıcakaya yolunu, Mihalıççık yolunu, Alpu yolunu bu yıl bitiriyoruz." Diye sözler verildi. Hani nerede o yollar? Milim milim ilerliyor göstermelik iş makineleri. Mihalıççık'ı bıraktık, Alpu'ya varması onlarca yıl alacak bu kaplumbağa hızıyla.

Seyitgazi-Kırka-Afyon yolumuzun halkın arasında adı ölüm yolu oldu! Son on bir yılda 815 kaza oldu, 1.362 yurttaşımız yaralandı, 29 kişi ailesinden, sevdiklerinden koparıldı. En son bu yıl hayatlarını kaybeden Ferhat Kunak'ın, Hayri Arslangiray'ın ailelerinin feryadını bu iktidardan duyan bile yok. Planda, programda yolun adı dahi geçmiyor. 

 

Sağlık Bakanınız, milletvekiliniz belediye seçimi öncesi Kırka'ya entegre hastane sözü verdiler. Nerede? Yerinde yeller esiyor. Hastane sözünü tutmadıkları gibi, temelini törenle attıkları Kırka Kültür Merkezi'ni de yarım bırakıp kaçtılar. Niçin? Çünkü seçimi AKP kaybetti, CHP'nin, Millet İttifakı'nın adayı kazandı. Böyle devlet yönetimi olur mu?

 

Tarifeli Uçak


On yıllardır kullanımda olan üniversite havaalanımızın adını değiştirdiniz, merhum Hasan Polatkan'ın ismini yaşatıyoruz artık ama havaalanı boş! Cumhurbaşkanının uçağı inecek, o kadar, kendi bayrağımız Türk Havayolları yıllardır tarifeli sefer koymuyor. Allah razı olsun, Emirdağlı gurbetçilerimiz var da yaz aylarında charter seferleri yapılabiliyor ama Eskişehirliler oradan İzmir'e, Diyarbakır'a, Samsun'a, Brüksel'e uçmak istiyor. 

 Han ilçemizde yıllardır Emniyet lojmanı yok. Orada görev yapmakta olan 25 personel her gün Afyon'a ya da Eskişehir'e, 100 kilometre yol gidiyor, geliyor. CHP'li Başkan "Arsasını hazırladım." diyor, kimse gidip lojmanı yapmıyor. Yazık değil mi bu polislere?


İktidarın beceriksiz, saplantılı yönelimleri nedeniyle çıkmaza giren dış politika fiyaskolarının bedelini de maalesef yine Eskişehir sanayisi ödüyor. Kullanmayacağımızı bile bile S-400 füzelerini aldık, Yeni Nesil Savaş Uçağı Projesi'nden haksız bir biçimde çıkarıldık; bunun bedelini şimdi Eskişehirli ödüyor. On yıllık siparişi kesilen TEI ve yaklaşık 50 alt taşeron üreticimiz kara kara düşünüyor. Uçakların motor bakımını yaparak millî bütçeye milyarlarca dolar kazandıracak Hava İkmal Fabrikamızın da eli boşta kaldı. Sayın Erdoğan bilsin ki, savunma şirketlerimiz üretim hatlarını dolduracak siparişler bekliyor. Yüzyıllık gururumuz TÜLOMSAŞ'ımızın üretimi Eskişehir'de ama Ankara'ya bağlandı, ismi "TÜRASAŞ" oldu. Niye? Sırf İstanbul Belediyesinden ayrılan bürokratlara ballı koltuk, ballı maaş verilsin diye. 


Eskişehir'de çiftçimiz dertli. Muttalip'te, Fevzi Çakmak'ta, Cumhuriyet'te, Osmaniye'de kullanmadıkları suya bile para ödetiliyor çiftçilere. Alpu, Bozan, Çardakbaşı, Yeşildon'a... verimli Alpu Ova'mız tren raylarına kurban gitmesin." diyor çiftçiler.  21 ilde tohum desteği verdiğiniz, Eskişehir çiftçisi kapsam dışı. IPARD desteklerinde Eskişehir yine yok. 


Binlerce Eskişehirli kentsel dönüşüm projelerini bekliyor. Gündoğdu'da, Karapınar'da, Küçük Sanayi Sitesi'nde yetki Çevre Bakanlığında, TOKİ'de; adım atılmıyor, belediyelerimize de adım attırılmıyor. " 

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2023