×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Bu kez kötü haber güneşten geldi

Güneşte meydana gelen patlamalar yaşamımızı olumsuz etkileyebilecek bir süreç başlatabilir.

Gündem Dünya 26/04/2022 11:04 26/04/2022 11:08

A- A+

Problemli bir dönem geçiren dünya için bir haber de güneşten geldi. Güneşte meydana gelen çifte patlama, Asya'nın güneydoğusunda ve Avustralya'da küçük ancak uzun süreli radyo kesintisine neden oldu.


SpaceWeather.com'a göre, AR2993 adlı güneş lekesi, 25 Nisan'da arka arkaya iki kez hızlı şekilde patladı ve böylece M1 sınıfı güneş patlamaları meydana geldi. Güneş patlamaları elektromanyetik radyasyon patlamaları anlamına geliyor. M sınıfı patlamalar, radyo frekanslarını bozabiliyor ve uzaydaki astronotları daha yüksek radyasyon seviyelerine maruz bırakabiliyor.

Uzmanlar güneşin aktivitelerinin önümüzdeki hafta daha etkili olacağını bildiriyor. Gelecek hafta Güneş, önümüzdeki birkaç yıl boyunca sürecek ve 2025'te doruğa ulaşacak bir döneme giriyor. Bu süreçte güneş lekeleri ve başka faaliyetler meydana gelecek. Güneş havası, elektrik şebekelerine büyük hasar verebiliyor ve uyduları, radyoyu ve diğer altyapıları devre dışı bırakabiliyor.

En son 2012 de olan bir fırtına dünyayı 9 gün arayla ıskalamıştı. Bilim insanları bu anlamda bir çarpmanın dünyanın elektronik sistemlerine büyük zarar verebileceği ve düzelmenin 10 yıl kadar sürebileceğini  bildiriyor. 

Bu patlamalardan ilk önce, dünya yörüngesindeki uyduların etkilenebileceği de ekleniyor.

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2022