×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Bölgesel kalkınma için Frigya jeoparkı projesi

Eskişehir Valiliği ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek “Bütünleşik Bölgesel Kalkınma Aracı Olarak Frigya Jeoparkı Arama Toplantısı” 13 Kasım Cumartesi günü Saat:10:00’da Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi Fuaye Alanı ve Salon 2016’da düzenlenecek.

Ekonomi Eskişehir Bursa Bilecik 12/11/2021 16:55 12/11/2021 17:28

A- A+

 Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Afyon Valisi Gökmen Çiçek, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcılarının yanı sıra  il protokolünden birçok ismin katılımlarıyla gerçekleşecek toplantıda; kırsal alanlardaki doğal ve beşeri kaynakları koruyarak orada yaşayan insanların yaşam kalitesini ve ekonomik refahını iyileştirecek bir kırsal kalkınma modeli önerisi sunulacak.

Frigya, tarihi coğrafya bölgesinde arkeolojik izlerin en belirgin olduğu Eskişehir, Afyon, Kütahya illeri sınırları içerisinde Türkiye’nin değerli alanlarından birini oluşturuyor. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi ve Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliği ile hazırlanan çalışmaya göre Frigya Jeoparkı’nın potansiyel olarak birçok ülke vatandaşının seyahat motivasyonlarına uygun olduğu belirlenirken projenin hayata geçmesi durumunda UNESCO tescili, uluslararası tanınırlık ve iş birliklerini beraberinde getireceği öngörülüyor.

 

Açılış töreninin ardından toplantının açılış konuşması Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal tarafından gerçekleştirilecek. Ardından Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı da açılış konuşmasıyla programa katılacak.

Programın devamında UNESCO tescilli jeopark hakkında bilgilendirme sunumları yapılacak. Bu kapsamda Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Günay Aktaş “Bütünleşik Bölgesel Kalkınmada Jeoparkların Önemi”, UNESCO Global Jeoparklar Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Erdal Gümüş “Jeoparklar ve UNESCO Jeoparklar Ağı” konularında konuşmalarını gerçekleştirecek.

Bilgilendirme sunumlarının ardından toplantıya katılanlarla beraber beyin fırtınası, yapılandırılmış grup toplantısı ve sonuç toplantısı düzenlenecek. Toplantıların ardından ise “Bütünleşik Bölgesel Kalkınma Aracı Olarak Frigya Jeoparkı” kapanış töreni gerçekleştirilecek.

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2023