×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Bitcoin neden yükselmiyor?

Son dönemde %58 civarında düşüş yaşayan ve 18-20 bin dolar bandında harekete eden bitcoin için uzmanlar ne dedi?

Ekonomi 03/07/2022 10:34 03/07/2022 12:44

A- A+

69 Bin dolarlar gördüğü dönmedeki popülerliğini kaybeden bitcoin ve kripto paralar son dönemde genel olarak düşük seviyelerde geziyor. Bitcoin tarihinin 3. büyük düşüşü olarak değerlendirilen son düşüşten sonra bir türlü yükselemeyen kripto paralar yatırımcısını bir hayli üzmüş durumda.

CNBC kanalının ABD dedi uzmanların görüşlerinden hazırladıkları habere göre kripto para piyasasından yaklaşık 1.2 trilyon dolar buhar oldu. İşte bu kaybın en önemli sebepleri;

1- Dünyadaki ekonomik baskı

Tüm yatırım araçlarını ve özellikle en kaygan zeminde duran kripto paraları etkileyen  en önemli unsur ABD Merkez Bankası FED'in  küresel etkisi büyük olan enflasyona karşı faiz artırımına gitmesi. Bu süreçte 2 kez faiz artıran FED, yatırımcıların faize kaymalarına sebep olurken kripto paradan çıkışı tetikledi. ABD yatırımcısı daha güvenli yatırıma geçmesi kritpo paraları negatif etkiledi.

 

2- Terra Krizi

TerraUSD ve Luna koinin çöküşü yatırımcıda korku endeksini artırdı. Bu çöküş zincirleme bir kaçış etkisi yaratttı ve kripto paralara güvenin azalması ile birlikte düşüşü tetikledi. Bir sabah hesaplarında sıfır dolar gören binlerce Terra yatırımcısı bu şaşkınlıklarından hala çıkabilmiş değiller.

 

3- Celsius  Network2ün para çekme krizi

Kripto para yatırımcılarına cazip bir teklifle Celcius'a kripto para yatıranlara %18 den fazla faiz teklif etmesi ve bu parayı yüksek faiz ödemek isteyen yatırımcıya kullandırması üzerine başlayan pazar çekme krizi de, kripto para piyasalarına güveni kırdı.  Celcius'un kendi kripto para birimi CEL %70 değer kaybederek genel piyasaları da etkiledi. Bu olay aynı zamanda yüksek faiz veren kripto para aktörlerine genel güveni de sarstı.

 

4- The Arrows CApital'in iflası

Piyasadaki genel gelişmelerden sonra Yatırımlarını kripto paraya kaydıran en büyük para fonlarından birisi olan The Arrows Capital ( 3 AC)  iflas etti.

Yüksek kaldıraçlı bahislerle bilinen 3AC'nın borç yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle önce tasfiye edileceği açıklandı ve daha sonra iflas duyurusu gündeme geldi.

Financial Times geçen ay kripto para finansal hizmet grupları BlockFi ve Genesis'in 3AC'nın marj çağrısına yanıt verememesi nedeniyle bazı pozisyonlarını tasfiye ettiğini gündeme getirmişti.

Şirketin İngiliz Virginia Adaları'ndaki hissedarlarının başvurusu üzerine haziran sonunda tasfiye kararı alındı.

3AC'nin durumu piyasanın yüksek borçluluk durumunu gözler önüne serdi.

5- CoinFlex tartışmaları

Dijital para almak ve elinde tutmak isteyen yatırımcısına %20 faiz teklif eden  CoinFlex'in , Bitcoin'in İsa'sı lakabıyla bilinen Roger Ver'den 47 milyon dolar alacağı olduğu ve bu nedenle bir likidite sorunu yaşadığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Firma bu sıkıntıyı aşmak için  Recovery Value USD (rvUSD) adlı bir token çıkardı.

 

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2023