×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası

Haber Kategorileri

Bolu Gündem Politika Bilim-Teknoloji Eğitim Ekonomi Sağlık Spor Medya-Magazin Eskişehir Ankara Ankara Bursa Bilecik Afyon Küyahya Dünya Eskişehirspor

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

 Şehre festival gelir, mevsim değişir..

18/11/2020 01:00 00/00/0000 00:00

A- A+

Nihal Bağcı

Kültür kenti Eskişehir'de pandemiye rağmen ücretsiz ve online bir film festivali yapılacak. ETOS ( Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği) tarafından yapılacak olan ETOS YAŞAM FİLM FESTİVALİ (EYFF)  26 Kasım ”da başlıyor.

Bugünkü konuğumuz ETOS  Kurulu Başkanı Nihal Bağcı , Frigya Haber için sorularımızı yanıtladı.

Hoşgeldiniz.. Bize ETOS Yaşam Film Festivali hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?


Dünyanın birçok ülkesinden ünlü yönetmenler tarafından çekilen 26 adet Belgesel Filmin yer aldığı, ücretsiz ONLİNE olarak 26- 29 Kasım 2020 tarihleri arası 4 gün boyunca gösterimlerin yapılacağı bir festival. 

Sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğu düşüncesiyle 2008 yılında yola çıkan, kolektif bir çabanın ürün olan Sürdürülebilir Yaşam Festivali ve AB Türkiye Delegasyonu Henrich Boll Türkiye Temsilciliği, bu yıl EYFF'nin destekçisi oldu.

Yerel anlamda birlikte yola çıktığımız, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi İMO, Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), ES TV yine destekçimiz olurken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cetudiu’ da bu yıl destekçilerimiz olmuştur.

Festivalin amacı nedir?

Etos Yaşam Film Festivali,  Bugün karşı karşıya kaldığımız  iklim değişiklikleri, doğal kaynakların tükenmesi,”buzulların erimesi, su baskınları; çevre kirliliği, orman yangınları, fırtınalar, derelerin, nehirlerin kuruması, yoksulluk, eşitsizlik gibi toplumsal ve küresel sorunları ele alarak, sorunların kaynaklarına odaklanarak,  karşılanabilmesi için, yaratıcı çözümler üretmeyi, ilham vererek harekete geçmemizi, zihniyet ve davranış değişikliği yaratmayı  amaçlamaktadır. 
Sorunun parçası değil; çözümün parçası olmamızı gerekliliğini ortaya koymaktadır. 

Festivalin ev sahipliğiniz ETOS yapacak. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

ETOS olarak bu festivali gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz. ESKİŞEHİR TOPLUM VE SANAT DERNEĞİ olarak amaçlarımızdan biri de toplumsal olayları sanat yolu ile ifade ederek farkındalık ve sorumluluk yaratmaktır. İşte tam bu noktada ETOS’ un amacıyla festivalin amaçları ile örtüşmektedir. 
Emek ve özveri isteyen bir etkinlik... ETOS Yönetim Kurulumuz ve Üyelerimiz konunun bilincinde ve sorumluluğunda olarak çok çalışarak üstesinden geliyoruz, geleceğiz.

Pandemi nedeniyle festival daha farklı olacak. Festivale nasıl katılacağını ve bu şartlarda nasıl bir ilgi beklediğinizi anlatabilir misiniz?

Pandemi nedeniyle festivalimizin fiziksel olarak yapılamamasının zorluklarını yaşayacağız. Buna rağmen ETOS olarak umutla, sevgiyle, el ele vererek titizlikle hazırlıklarımızı yapıyoruz. 

Bu yıl festivalimiz çevirimiçi olarak yapılacak. İlginin yüksek olacağını düşünüyoruz. Eskişehir halkının her konuda çok duyarlı olduğunu biliyoruz. Bu bilinç ve sorumlulukla ilgi duyacağı konusunda hiç şüphemiz yok.  

Bizleri arayıp festivalin ne zaman olacağını soran insanlar var. Heyecanla bekliyorlar. 

Festivale katılım şöyle yapılacaktır. En geç 23 Kasım Pazartesi gününden itibaren “surdurulebiliryasam.net” web adresinden açılacak sistemle festival akış programından izlemek istediğimiz filmler seçilecek ve kayıt olunacak.

Sistem zaten sizi yönlendirecek.  26 Kasım Perşembe günü Festival başladığında web sitesi “surdurulebiliryasam.net” ten seçmiş olduğunuz filmleri izleyebileceksiniz.

Bazı filmlerin arkasında film ile ilgili sohbet edeceğimiz konuklarımız olacak. Sohbetler “etoseskisehir” instagram adresinden yapılacaktır. 

Hangi filmler hangi gün ve saatte gösteriminin olacağının programını sosyal medya hesaplarımızdan sürekli yayınlayacağız.

  • Etos Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği Facebook sayfamız
  • Etoseskisehir İnstagram sayfamız
  • Etos Eskişehir Youtube sayfamızın adresleridir.

Bu yıl izleyici hangi kategorilerde filmlerle buluşacak? Filmlerin konu başlıkları nelerdir?


 Filmler 12 adet uzun, 14 adet kısa metrajlı olmak üzere 26 belgesel filmden oluşuyor. 

Filmler,iklim değişikliği, sosyal girişimcilik, insan hakkı olarak barınma ve konut, toplumsal dönüşüm, yerel ekonomi, sürdürülebilir ormancılık, turizm, çocuk işçiliği ve çocuk köleliği, sürdürülebilir üretim, sorumlu tedarik zinciri, barış, ekosistem restorasyonu, deniz permakültür, enerjinin demokratik üretimi ve paylaşımı vb birçok konuyu bütüncül bir bakış açısıyla aktarıyor. 
Bu filmlerle hepimiz yaşama biçimimizde değişiklikler yapacağımıza, bakış açımızı değiştireceğimize inanıyoruz.

Bu festivalin Eskişehir için önemi nedir sizce?

Kültür kenti olarak bilinen şehrimizde heyecanla katıldığımız birçok festival ve etkinlikler yapılmaktadır. 

Bizler de ETOS olarak şehrimize her yaştan insanımızla birlikte yapacağımız farklı bir Film Festivali kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  

Sürdürülebilir, adil, refah bir yaşam düşünülerek, daha iyi yaşanabilir gelecek için dünyanın birçok ülkesinin yönetmenlerinin bir araya getirdiği filmlerden oluşan bu festivalin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan festivallerde de farklı konularda filmler gördük. Sizce festival amacına ulaşıyor mu? Yani kentin ve insanların dönüşümüne katkısı oluyormu sizce? Nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

ETOS olarak 3 yıldır farklı isimle yaptığımız bu festivalde üniversitelerden gençlerimiz görev alıyorlardı. 

Her yıl izlemeye gelenlerle filmi seyrettikten sonra anketler yapıldı.  Filmleri nasıl buldukları soruldu. Çıkan sonuçlarla ” Sosyal Etki Raporu” hazırlandı. Bu raporlara göre filmleri kaç kişi izlemiş,  yaş, eğitim durumuna göre izlenme oranları vb. sonuçlar belirlendi. 

 İzleyicilerin çoğu filmlerden sonra bazı sorunların bu kadar ciddi olduğunu bilmediklerini, bakış açılarının değiştiğini ve günlük yaşamlarında yavaş yavaş bazı alışkanlıklarını değiştirdiklerini söylediler. 

Kentin dönüşümünde ne kadar etkili olduğu konusunda bir araştırma yapılmadığı için bir şey söylememiz yanlış olur. 
Tüm halkımızı filmlerimizi seyretmeye davet ediyoruz. Eminim keyif ile seyredecekleri 4 gün geçireceklerdir. Sevgiyle Kalın..

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. 

EYFF sadece bir film festivali değil. Sinemaseverler farklı filmlerle buluşurken konularla ilgili uzman konuşmacıları da dinleme fırsatı bulacaklar.

Festival ilk yılından bu yana hem alanında tek hem de ücretsiz. Bizleri mutlu eden bu özelliklerin yanında belgeseller sinemacılar için dünya sinemasına açılan bir pencere, başka coğrafyaların temsilcileriyle bir araya gelmelerini sağlayan bir platform. 

 

YORUM YAP

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Giriş için lütfen tıklayınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

haber yazılımı, haber paketi, haber scripti | Copyright © 2023