'Yeniden Doğuş' projesini açıkladı

Eskişehirspor Teknik Direktörü Cengiz Seçsev, Eskişehirspor'un geleceğini kurtaracak, iki alt kısımdan oluşan 'Yeniden Doğuş' projesini açıkladı.

ESKİŞEHİR 04.03.2021, 15:11 04.03.2021, 17:36 Abone ol: google news
'Yeniden Doğuş' projesini açıkladı

Eskişehirspor Teknik Direktörü Cengiz Seçsev, bugün Vali Hanefi Demirkol Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında Eskişehirspor'un geleceğini kurtarma adına 'Yeniden Doğuş' projesin hakkında açıklamalar yaptı. 

Takıma geliş sürecinden bahseden deneyimli teknik adam, "Göreve başladığımızdan bu yana 1 ay geçti. Buradaki bazı gidişatları ve düzeni görüp sizlerden süre istemiştik. Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum. Kulübümüzdeki tüm çalışanlara da teşekkür ediyorum" dedi.

Takımın yaşadığı zorlukların kulüp için bir fırsat olacağını ifade eden Seçsev, şöyle konuştu: "Büyük Eskişehirspor taraftarının beklentisi olan Büyük Eskişehirspor için en üst düzey çalışma ortamını sağlayabilme adına yarınları umutlu olan bir Eskişehirspor yaratmak için buradayız. Bu fırsatı değerlendireceğimizi düşünüyorum. Sonlara gelmiş bir olay her zaman bir fırsat kapısıdır. Eskişehirspor için de bu zorlukların bir fırsat olmasını diliyorum. Bunun için yönetim kurulumuzla görüşerek belli projeler gerçekleştirdik. Onlar da bize sağ olsunlar her yolun açık olduğunu ve gerektiğinde kendilerinin de destek vereceklerini ilettiler. Bu Eskişehirspor’u yaratmak için sadece bizlerle veya sizlerle değil Eskişehir’in önde gelen sayın valimiz, belediye başkanlarımız ve bütün kurumların Eskişehirspor için belli şeyleri yapması gerekiyor. Biz de onlardan bu talepleri zamanı geldiğinde isteyeceğiz."

Yeniden Doğuş'u açıkladı 

Eskişehirspor'un geleceği için iki alt proje olarak 'Yeniden Doğuş' adı altında Eskişehir genelinde bir projenin temellerini attıklarını belirten Cengiz Seçsev, projelerle ilgili olarak şu detayları paylaştı:

"Futbolcu yetiştirme diye Eskişehir’de bir konu var. Bugün Eskişehirspor’un nasıl saha olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Ama ben her zaman şunu söylüyorum Eskişehirspor bir marka olduğunu ve bulunduğu ortam zorluklarla gelip marka değerinin düşmesini istemiyorum. Zorluklar tabii ki var. Bu zorlukları hepimiz biliyoruz. Bunlardan biri transferin açılması. Yönetim Kurulumuz transferi nasıl açarızın peşinde. Biz de herkesin istediği bir takım için çalışıyoruz." 

Tesisleşme vurgusu

Bu zorlukları aşmanın yollarından biri tesisleşmeden geçiyor. Tesisleşme olmadıktan sonra hiçbir şeyin yapılamayacağını, her şey günlük yaşanacak. Bunun için birinci önceliğimizi tesisleşmeye verdik. Olabildiğince Eskişehir’deki sahaları Eskişehirspor olarak kullanmak istiyoruz. Projelerimizden biri bu şekilde tesisleşmedir."

Futbol okulları kurulacak

"Eskişehirspor’u okullar halinde Eskişehir’e yaymak istiyoruz. Başlangıcı bu hafta altyapı ile yaptık. Eskişehir’de Eskişehirspor’dan başka kulüplerin Es-Es’e futbolcu yetiştirdiğini düşünmüyorum. Tam tersi elimizdekilerin dışarı gitmesine neden oluyorlar. Biz bu futbol okullarının çoğaltılmasını sağlayacağız. 200’e yakın okul düşünüyoruz. Bu okullar içinde bir lig oluşturmayı planlıyoruz. Eskişehir içinde Eskişehir Ligi kurmayı düşünüyoruz.  Bu lig içinde seçimler Eskişehirspor için olacak. Bugün milli takım nasıl seçiliyorsa biz de aynı şeklide bu okullardan seçeceğiz. Es-Es’in altyapısını oluşturmayı düşünüyoruz. Oynayacak yaş gruplarının hepsinin maçlarının oynadıktan sonra Eskişehirspor’un 25 kişilik bir kadrosunu kurmayı düşünüyoruz. Bu süre içinde üniversitelerden de faydalanmayı planlıyoruz. İkinci bir proje daha var. Transferimizin kapalı olmasından dolayı bunu henüz gerçekleştiremiyoruz ama BAL’da oynayacak 3 Eskişehir kulübünden isteğimiz olacak. Bunu EASKF Başkanı Sadri Atam ile de görüştük. Onlardan 2-3 başarılı futbolcu göndermelerini isteyeceğiz. Evlatlarımızın sevgiyle birlikte eğitimlerini sağlayacağız. Hiçbir çocuğumuzun kaybolmasını istemiyoruz."

Çocukları yeterli seviyede olmadan oynatırsak kaybederiz

"28 oyuncu sonrasına faydamızın olması mümkün değil. O yüzden bir rezerv takım oluşturduk. A takım hangi çalışmayı yapıyorsa onlar da aynısını yapıyor. Altyapıda çalışmış ve çalışan tüm hocalara teşekkür ediyorum. Altyapıdan başarılı olanlar transfer olup gitmiş. Arkadan gelecek yenilerin fiziksel kapasiteye getirilmesi gerekiyor. Kas yetersizliği olduğu halde A takıma çıkarılmış bununla birlikte sakatlık sayısı çok fazla oluşmuş. Çocukları yeterli seviyeye ulaşmadan oynatırsak kaybederiz. Geldiğimden bu yana 2-3 oyuncuyu takıma kattık. Bunlar benimde evlatlarım ama bunların birden yetişmesi mümkün değil. A takımda benimle çalışan antrenör arkadaşlardan bazılarını alt yapıda da görevlendirdik. Buradaki amaç, A takım nasıl çalışıyorsa alt yapının da aynı çalışmasını sağlayacağız. Geldiğimizden bu yana yüreğini ortaya koyan bir takım oluşturmaya çalışıyoruz.”

Çocukları rahat bırakalım

"Takımda zaten gençler oynuyor. Biz gençleri sürekli hale getirmeye çalışıyoruz. Bunlardan biri Buğra Çağlıyan, az süre alan oyuncumuzdu. Onu sürekli oynatmaya başladık. Bizden önce oynatılmıyordu. Buğra'nın Pubis sakatlığı var, ağrısı artınca kendisi işaret ediyor, daha sonra da oyundan alıyoruz. Almamayı düşündüğümüz halde oyundan almak zorunda kalıyoruz. Kaldıramayacak kadar yük verilirse böyle bir sakatlığa neden olur. Genç kaleci Cengiz Alp’i oynattık. Çocuklar tabii ki oynayacak. Bu çocukları rahat bırakalım. Oynadıktan sonra 10 tane hoca aramış, 'Ben seni yetiştirdim' diye. Tabii ki birileri yetiştirdi. Çocuklar üzerinde böyle baskı oluşturuyoruz. Bunları yaşayınca belli bir sıkıntı yaşadı. Cengiz'i ikinci maç dinlendirmek zorunda kaldık. İstanbul maçında yine oynattık. Emir Yıldız oynayan oyuncu değildi, onu oynattık. Uzun süreli oynar hale getirmeye çalışıyoruz. 2-3 arkadaşı daha bu seviyeye getirirsek oynatacağız. Son maçta Bartu’yu oynattım."

Yetişebilmeleri için tecrübeli de olmalı

"Onların da isteyerek bize yardımcı olmaları gerekiyor. Yeterlilik derecesine gelinceye kadar bekliyoruz. Gençlerin yetişebilmesi için içeride tecrübeli oyuncular olmalı. Tüm gençleri oynatırsak Eskişehirspor bugünkü durumdan daha kötü olur. Herkesin oynamasını istiyorlar, biz de istiyoruz tabi. Kaptan Sezgin’e teşekkür ediyorum. Sakat olmadığı dönemde bize yardımcı oluyor. Sahada hakemler tecrübelileri gördükçe en azından iyi davranıyor. Ağabeyler olmadan bir şey yetişmez. Bizler futbolcuyken efsanelerimiz ağabeylerimizi örnek alıyorduk. Onları gördükçe kimlik kazandık. Bu gençlerin önünde böyle örnekler olması gerekiyor. Bu örneklerin olması için Eskişehir biraz geç kaldı. Ama inşallah bu örnekler de olacak. Bu işe sadece fiziksel olarak da bakmayın, Eskişehirspor’un bir kültürü var. Bu kültür içinde bir futbolcu yetiştirmeye çalışıyoruz.1965 ruhunu az bilen arkadaşlarla futbolcu yetiştiriyoruz. Bir şampiyonluğu yaşayabilmek insan hayatında çok önemlidir. Bunları arkadaşlarımızla paylaşırsak çok daha iyi bir nesin oluşacağını düşünüyorum. Bu arkadaşlara da bunu yaşatabilirsek güzel bir kültür oluşturmuş oluruz. Giydikleri formanın ağırlığını bilen, Eskişehirspor'dan gittiklerinde de 'Eskişehirspor kültüründen' gelmiş bir futbolcu olduğunu belirtilmesini istiyoruz." 

"Hafif sakatlığı olan Sezgin dışında önemli bir eksiğimiz yok. Akhisarspor maçında Bandırma maçındaki eforu göstermek istiyoruz. Oyuncularım Bandırma maçında çok büyük efor sarf ettiler. Saha içinde ekstra koşular yaptılar. Bunlar diğer maçlara olumsuz yansıdı."

17°
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P