Soma faciası

CHP Eskişehir il başkan yardımcısı Ali Alkan basın açıklamasında bulundu.

ESKİŞEHİR 12.05.2020, 21:17
Soma faciası

Alkan yaptığı açıklamada:
"Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan Soma Kömür işletmeleri AŞ ye ait Kömür Ocağında 13 Mayıs 2014 de yangın meydana gelmiş, çıkan yangında yaşları 18 ile 53 arasında değişen 301 madencimiz hayatını kaybetmişti. 450 den fazla çocuk babasız kalmıştı. Kimi çocuklarda daha doğmadan babasız kaldılar ve o çocuklar şimdi 6 yaşında.
Evet, bu yaşanan olaya kaza veya iş kazası demek isterdim fakat bir kazanın çok ötesinde. Neden mi?  Nedenini bilirkişi raporları faciadan kurtulmuş işçilerin anlattıkları ve mesleğim gereği bizzat yerinde gördüğüm çalışma şartları. Bu faciaya; alınmayan göz ardı edilen birçok tedbirsizlik neden oldu. Ve maalesef bölgede çalışan Mühendis arkadaşlarımdan aldığım bilgiler gösteriyor ki benzer tedbirsizlikler ihmaller devam ediyor, yaşanan faciadan ders alınmamış.
Bu facia yaşanmadan önce Ekim 2013’te Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin hazırladığı ve diğer muhalefet partilerince desteklenen, 60 vekilin imzaladığı Soma’daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarını araştırma amacıyla bir meclis araştırma Komisyonu kurulmasını öneren soru önergesi, 29 Nisan’da Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmiş ancak Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti. Hükümet tavrını maalesef şuanda olduğu gibi ozamanda Patronlardan yana koymuş ve ölümlere davetiye çıkarmıştı.
Faciadan sonra çıkarılan yasa ile kömür madenlerinde haftalık çalışma süresi düşürüldü, emeklilik yaşı 55 den 50 ye indirildi, işçi maaşları asgari ücretin iki katından az olamayacak şekilde düzenlendi. Bunlar her ne kadar çalışanların refahı için güzel görünse de yeni faciaların yaşanmasına engel olamadı.28 Ekim 2014 de Ermenek deki Kömür ocağında su basması nedeniyle galeriye dolan su 18 canı daha hayattan koparıp götürdü.
Bu acılar kadar toplum vicdanında yara açan bir olaya da mahkemenin verdiği cezaları imza attı. Akhisar AğırCeza Mahkemesi 10 ile 21 yıl arasında değişen taksirle birden fazla Kişinin ölümüne sebep verme suçlarından cezalar verdi.  Verilen bu düşük cezalarla madenci yakınlarının yüreğine ikinci bir yangın düştü. Daha sonra ise Bölge adliye mahkemesi verilen cezaları onadı ve Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı CanGürkan’ı tahliye etti. Bu tahliye şehit madencilerimizin kemiklerini sızlattı.
Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın dediği gibi Ölmek bu Mesleğin Fıtratında yok. Bunu biz madenciler kabul etmiyoruz. Madencilik çok zor ve tehlikeli bir iş koludur. Bizler Ülkemizin sahip olduğu yeraltı zenginliklerini ekonomimize katmak Ülkemizi kalkındırmak için çalışıyoruz. Haliyle hayatımızı koruyacak tedbirleri almayı da Hükümetimizden bekliyoruz.
Bir daha böyle faciaların yaşanmaması için acilen kapsayıcı yeni bir maden yasası çıkarılmalı var olan ve çıkarılacak olan kanunların denetimlerinin müsamaha gösterilmeden yapılması gerekmektedir. Faciada hayatını kaybeden Maden şehitlerimize Allahtan Rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum."

İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner6
12°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:26
Öğle 13:01
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P