Osman Taş bilinmeyenleri anlattı

Eskişehirspor'un eski başkanı Osman Taş, başkanlık dönemiyle ilgili olarak "İstediğim gibi başkanlık yapmaya çalıştım. Nasılsam öyle davrandım insanlara. Kendimi insanlar için başka yüzlere sokmadım" dedi.

ESKİŞEHİR 16.12.2020, 21:38 17.12.2020, 13:35 Abone ol: google news
Osman Taş bilinmeyenleri anlattı

Eskişehirspor'un şu anki mevcut başkanı Mustafa Akgören'den önce başkanlık yapan Osman Taş Instagram'da Forza ESES'in canlı yayınında açıklamalarda bulundu. 

Birçok konu hakkında konuşan Taş'ın öne çıkan açıklamaları şu şekilde:

Alimi'nin zaman ihtiyacı var

"Sadece Sunday Alimi ve Hamed Sholaja değil, Buğra’yı da bizim yönetim takıma kazandırdı. İstanbul’un yarı yolundan döndürttük. Bunlar hiç bahsedilmiyor. Alimi çok iyi bir futbolcu ama zamana ihtiyacı var. Geçen sezon hiç biriyle beraber oynamadı. Başarılı ama daha da hırslı olması lazım.Eskişehirspor’a çok katkıları olacağını tahmin ediyorum." 

Beni bıraktırttılar 

"İstediğim gibi başkanlık yapmaya çalıştım. Nasılsam öyle davrandım insanlara. Kendimi insanlar için başka yüzlere sokmadım. İkili yüzlü oynamadım. Neysem oydum. Bu yüzden de başkaları için takım elbise giymedim. Bir başarıyı hak etmediğim için de o koltuğa hiç oturmadım. Ben zaten başkanlığı bırakmadım, beni bıraktırttılar." 

"İkinci başkanlık döneminde saçma bir yönetim vardı. Bunun niye olduğunda benim bir suçum yok. Ben ikinci adaylığımı kimse çıkmayınca mecburiyetten yaptım. Ben orada Kazım Kurt’a da söyledim. Ödenecek paraları öderseniz, ben bırakıp gidiyorum dedim." 

Bana hiç davet gelmedi

"Benim başkanlık döneminde beni kutlayan çok nadir insanlar oldu. Yapılan organizasyonlarda, eğlencelerde daha önce gördüğüm gibi bana hiçbir davet gelmedi. Belediyenin yaptığı açılışlarda bile davet gelmedi. Sonuçta yabancı birisiyim."

Aldığım randevular onaylanmadı

"Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a gittim iki tane proje sundum. Ataç çok beğendi ve direkt Yılmaz Büyükerşen’i aradı. Almanlarla beraber Büyükşehir Belediyesine gittik, projeyi sunduk. Yılmaz Büyükşerşen’i ben hiç görmedim. Yanında çalışanlara projeleri sunduk. Projeyi üretmek için Almanlar 2-3 hafta Almanya’da Üniversitede ölçümler yaptılar ama bunların hiç birisi gerçekleşmedi. Herhangi bir makamla zaten görüşemedim. Valiyi bile tanıyamadım. Aldığım randevuların hiç birisi onaylanmadı. Demek ki bizi dışarda yaşadığımız için kabullenmediler. O yüzden de bu dereceye geldi."

"Mustafa Başkanı ilk arayan, tebrik eden benim. Bıraktığımız yönetim, hepimiz desteğimizi sunduk. İnşallah başarılı olsunlar ama Eskişehir’i kurtarsınlar. Bizim hedefimiz Eskişehirspor." 

"Ama şunu soruyorum; her yönetime ziyaret olurda Osman Taş’a neden olmadı? Herkese davet varken, Osman Taş’a neden olmadı? Benim yıllardır bildiğim Eskişehirspor, Eskişehir’de en üst kademe bir isim, markadır. Buranın başkanı el üstünde tutulur. Ben maçıma bile çıkamadım. Benim uçak biletimi Adalar'a astılar." 

"İki tane Es Store açtık. Öyle bir Es Store’u başka bir yerde gördünüz mü hiç? Store’da taraftarla oturup çay, kahve içmek suç mu? Bence değil. Kot pantolon giymek, kravat takmamak mı suç? Ben 17 yaşımdan beri ticaretle uğraşıyorum. Ben öyle bir şey bilmiyorum." 

Kimseye saygısızlık yapmadım 

"Kazım Kurt’a sorabilirsiniz. Rusya’dan, Çin’den Afrika’dan ve Almanya’dan iş adamlarıyla aynı masada beraber oturduk. Projeler sunuldu. Ne ses var ne seda. Benim için bir şey yapmalarına gerek yok. Başkan seçildiğimde de söyledim. Şahsım olarak her şey söyleyebilirsiniz ama yalan yanlış bir şeyi ortaya atıp da ailemi rezil edecek bir şey yapılmaz. Ben kimseye saygısızlık yapmadım. Büyükle büyük, küçükle küçük oldum. Elimden geldiği kadar insanlara yardım etmeye çalıştım. O açıdan çok kırgınım."

Ben reklam için gelmedim

"Kaan Başkan döneminde transfer tahtası açılırken ben de vardım. Benim de katkım oldu. Bunlar konuşulmadan, daha sezon başlamadan paralar ödedik. 2012’nin borçlarını ödedik. Bu niye anlatılmıyor? Eline domatesi alan geldi, reklamını yaptı. Ben Eskişehirspor’a reklam için gelmedim. Zaten Türkiye’de ticaret yapmıyorum. Tanıdık başkanlar şimdiye kadar ne yaptı?  Osman Taş ne kötülük yaptı? Benim kolumdaki dövmemi bile araştırdılar kaç senelik diye." 

"2007-2008 sezonunda Eskişehirspor Süper Lig’e çıktığında korner köşelerindeki bütün reklamlar benimdi. Ben sponsordum. Ama benim reklamla işim yok. Ediz’in evinin reklamı olmaz." 

"Firuzhan Kanatlı bize sponsorluğu onayladı ama ailevi sorunlar nedeniyle ödeme yapamadı. 9-10. ayda ödeme yaparız dedi. Hatta sezonluk sponsorluk paranız ayrılmıştır dedi. Bize hiçbir şey gelmedi. Ama alıştım artık Osman Taş diye gelmedi diye tahmin ediyorum." 

Almanya'da Eskişehirspor Derneği açacaktım

"Ben isim haklarını yönetime girmeden önce Halil Başkan’dan aldım. 2007’den beri Almanya’da Eskişehirsporlular derneği kurmaya çalışıyordum ama kimse onaylamadı. Es Store’u da açmak istedik. Halil Ünal beni Almanya’da ofisimde ziyaret etti." 

"Sezon başlamadan önce ben tesislere koşa koşa para yetiştirdim. Eskişehirsporla hiçbir alakam yok. Bunların hiç birisi konuşulmuyor. Eskişehirspor’un isim haklarını aldığımın ertesi günü Atatürk caddesindeki şimdiki Es Store’u nakit 500 bin lira verip devraldım. Sonra Hasan Polatkan’a açtık." 

"ES Store’da çalışan 15 elemanım vardı. Bu insanların ne günahı vardı? Ben Es Store’da 3 ayda 800 bin TL kazandım. Es Store açık kalsaydı, ne olacaktı? Niye banka yanlarında maskeler, biletler satıldı? Ben Store’da satılmasına hayır mı diyeceğim? Zaten marka orada düştü." 

"Nadll diye bir marka varmış formaları basmış. Es Store’a telefon açıp bana forma sattırmıyor. Senin bana sorman lazım forma satabilmen için." 

Dışarıdan göründüğü gibi değil 

"Mustafa Topkaya’ya başkan olmak istiyorsan ol dedim ve bütün yönetim de bunu biliyor. Hatta yönetim ona başkan olmak istiyorsan söyle dedi. Dışarıdan göründüğü gibi değil. Gerçekten kolay değil. Her gün bir şey çıkıyor. Şimdi birbirimizi tutmazsak ne zaman başarıya ulaşacağız." 

"Ben Mustafa Akgören’i tanımazdım. Ben adaylığını açıklayınca ona beraber yönetimi kuralım dedim. 2 kere yanına gittim. Düşünmüyoruz dediler. Es Store’un satış noktasını tesislere açmayı düşününce görüşmeye gittim. Eskişehirspor için tamam açın dedim." 

"Şu an kaç tane forma satılacak da Eskişehirspor’a yetecek? Ben bu konunun peşinde olsam avukat tutar, markamın peşinde düşerdim. Masamda para sayardım. Ben bunu en dar günümde bile yapmadım. Yapmam da." 

Şikayetçi oldum

"Fenerium olayını duyduğumda şoka girdim. Bunu Osman Taş yapsa Türkiye sınırlarına sokmazlardı. Kampanya olabilir ama sonuçta taraftarın uğraştığı, çabaladığı bir şeyler var, tabi ki de karşı çıktım. Fenerium’a telefon ettim, kaç tane forma var diye sordum. Beni de kızdırdı olay. Selahattin Başkanla görüştüm. 9 tane forma olduğunu biliyordum. Ben de alacaktım ama onlar aldılar. Tepkimi koydum ve şikayetçi oldum."

Fuat Hoca başka görüşmelerime kızdı

"Aramız gerçekten iyiydi. Yönetime girmemin de rolü vardı. Sezon başında hoca Belçikadayken iki yönetici odaya çıktık. Çocuklar, Fuat Çapa olursa biz oynamayız dediler. Yaklaşık 9-10 kişiydi. Ben doğal olarak başka teknik direktör ile görüştük. Fuat Çapayı getirdik, sorduk. Öyle bir şey olamaz, hallederim dedi. Ama çözülmedi. Fuat Hoca kendisinden başka hocalarla neden görüştüğümüzü sordu. Görüşmek en doğal hakkım. Neticede onunla anlaştım. Tek benimle değil, Kaan Ay ile de bozuştular." 

Paramı verin, markayı alın

"3-4 kişiyi tanıyorum. Geri kalanını tanımıyorum. Mustafa Başkan iyi birisi olmasa beraber yapalım demezdim. Kişisel bir şeyim sorunum yok. Yine kutladım onu. Benim arkamdan başkalarının isim haklarını alma çalışmalarını olduğunu biliyorum. Çok istiyorsanız verin paramı, alın isim haklarını. Engel oluyorsam, paramı verin, markayı alın. Maske, forma satarken mi engelledim sizi? Hiçbir şey demedim. Ben oraya tarihte yatırılmamış parayı yatırdım."

Asıl hedef 3 bin formaydı

"Forma kampanyası diğerleri nasıl olmadıysa olmadı. Pelin Koç Hanım da buna şahit. Bizim o gün oradaki projemiz; gerçekte 3 bin kişiye forma aldırıp, isim yazdırmaktı. 9 milyonluk bir amaçtı. Ama ben İstanbul’dan geldiğimde herkes şoka girdi. 26 saatte 26 bin formaya döndü. Maalesef olmadı. Keşke olsaydı. Alınan formaların da bazılarında sıkıntılar yaşandı."

Sadece Odonkor mu kaldı?

"Pişman değilim. Bütün borç bitti de Odonkor mu kaldı? Transfer tahtasını açtınız da Odonkor mu kaldı? Ben seçildiğimde Odonkor’u getireceğimi açıkladım. Fuat Çapayla görüştüm tamam dedi. Polonya’ya götürdük, tribünden aşağıya indirtmediler. Afyon kampına geldi, Fuat Çapa kabul etmedi. Ödemesi yapılıp, yapılmadığını bilmiyorum. Niye 2012-2013 sezonunda 5 dakika sahaya ayak basmayanları sormuyorsunuz da Odonkor’u soruyorsunuz? Bütün yanlışlara yanlış deyin. Sadece Osman Taş’ın yanlışına değil."

hafif yağmur
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:50
Güneş 06:18
Öğle 13:04
İkindi 16:44
Akşam 19:39
Yatsı 21:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23