Osman Taş bilinmeyenleri anlattı

Eskişehirspor'un eski başkanı Osman Taş, başkanlık dönemiyle ilgili olarak "İstediğim gibi başkanlık yapmaya çalıştım. Nasılsam öyle davrandım insanlara. Kendimi insanlar için başka yüzlere sokmadım" dedi.

ESKİŞEHİR 16.12.2020, 21:38 17.12.2020, 13:35 Abone ol: google news
Osman Taş bilinmeyenleri anlattı

Eskişehirspor'un şu anki mevcut başkanı Mustafa Akgören'den önce başkanlık yapan Osman Taş Instagram'da Forza ESES'in canlı yayınında açıklamalarda bulundu. 

Birçok konu hakkında konuşan Taş'ın öne çıkan açıklamaları şu şekilde:

Alimi'nin zaman ihtiyacı var

"Sadece Sunday Alimi ve Hamed Sholaja değil, Buğra’yı da bizim yönetim takıma kazandırdı. İstanbul’un yarı yolundan döndürttük. Bunlar hiç bahsedilmiyor. Alimi çok iyi bir futbolcu ama zamana ihtiyacı var. Geçen sezon hiç biriyle beraber oynamadı. Başarılı ama daha da hırslı olması lazım.Eskişehirspor’a çok katkıları olacağını tahmin ediyorum." 

Beni bıraktırttılar 

"İstediğim gibi başkanlık yapmaya çalıştım. Nasılsam öyle davrandım insanlara. Kendimi insanlar için başka yüzlere sokmadım. İkili yüzlü oynamadım. Neysem oydum. Bu yüzden de başkaları için takım elbise giymedim. Bir başarıyı hak etmediğim için de o koltuğa hiç oturmadım. Ben zaten başkanlığı bırakmadım, beni bıraktırttılar." 

"İkinci başkanlık döneminde saçma bir yönetim vardı. Bunun niye olduğunda benim bir suçum yok. Ben ikinci adaylığımı kimse çıkmayınca mecburiyetten yaptım. Ben orada Kazım Kurt’a da söyledim. Ödenecek paraları öderseniz, ben bırakıp gidiyorum dedim." 

Bana hiç davet gelmedi

"Benim başkanlık döneminde beni kutlayan çok nadir insanlar oldu. Yapılan organizasyonlarda, eğlencelerde daha önce gördüğüm gibi bana hiçbir davet gelmedi. Belediyenin yaptığı açılışlarda bile davet gelmedi. Sonuçta yabancı birisiyim."

Aldığım randevular onaylanmadı

"Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a gittim iki tane proje sundum. Ataç çok beğendi ve direkt Yılmaz Büyükerşen’i aradı. Almanlarla beraber Büyükşehir Belediyesine gittik, projeyi sunduk. Yılmaz Büyükşerşen’i ben hiç görmedim. Yanında çalışanlara projeleri sunduk. Projeyi üretmek için Almanlar 2-3 hafta Almanya’da Üniversitede ölçümler yaptılar ama bunların hiç birisi gerçekleşmedi. Herhangi bir makamla zaten görüşemedim. Valiyi bile tanıyamadım. Aldığım randevuların hiç birisi onaylanmadı. Demek ki bizi dışarda yaşadığımız için kabullenmediler. O yüzden de bu dereceye geldi."

"Mustafa Başkanı ilk arayan, tebrik eden benim. Bıraktığımız yönetim, hepimiz desteğimizi sunduk. İnşallah başarılı olsunlar ama Eskişehir’i kurtarsınlar. Bizim hedefimiz Eskişehirspor." 

"Ama şunu soruyorum; her yönetime ziyaret olurda Osman Taş’a neden olmadı? Herkese davet varken, Osman Taş’a neden olmadı? Benim yıllardır bildiğim Eskişehirspor, Eskişehir’de en üst kademe bir isim, markadır. Buranın başkanı el üstünde tutulur. Ben maçıma bile çıkamadım. Benim uçak biletimi Adalar'a astılar." 

"İki tane Es Store açtık. Öyle bir Es Store’u başka bir yerde gördünüz mü hiç? Store’da taraftarla oturup çay, kahve içmek suç mu? Bence değil. Kot pantolon giymek, kravat takmamak mı suç? Ben 17 yaşımdan beri ticaretle uğraşıyorum. Ben öyle bir şey bilmiyorum." 

Kimseye saygısızlık yapmadım 

"Kazım Kurt’a sorabilirsiniz. Rusya’dan, Çin’den Afrika’dan ve Almanya’dan iş adamlarıyla aynı masada beraber oturduk. Projeler sunuldu. Ne ses var ne seda. Benim için bir şey yapmalarına gerek yok. Başkan seçildiğimde de söyledim. Şahsım olarak her şey söyleyebilirsiniz ama yalan yanlış bir şeyi ortaya atıp da ailemi rezil edecek bir şey yapılmaz. Ben kimseye saygısızlık yapmadım. Büyükle büyük, küçükle küçük oldum. Elimden geldiği kadar insanlara yardım etmeye çalıştım. O açıdan çok kırgınım."

Ben reklam için gelmedim

"Kaan Başkan döneminde transfer tahtası açılırken ben de vardım. Benim de katkım oldu. Bunlar konuşulmadan, daha sezon başlamadan paralar ödedik. 2012’nin borçlarını ödedik. Bu niye anlatılmıyor? Eline domatesi alan geldi, reklamını yaptı. Ben Eskişehirspor’a reklam için gelmedim. Zaten Türkiye’de ticaret yapmıyorum. Tanıdık başkanlar şimdiye kadar ne yaptı?  Osman Taş ne kötülük yaptı? Benim kolumdaki dövmemi bile araştırdılar kaç senelik diye." 

"2007-2008 sezonunda Eskişehirspor Süper Lig’e çıktığında korner köşelerindeki bütün reklamlar benimdi. Ben sponsordum. Ama benim reklamla işim yok. Ediz’in evinin reklamı olmaz." 

"Firuzhan Kanatlı bize sponsorluğu onayladı ama ailevi sorunlar nedeniyle ödeme yapamadı. 9-10. ayda ödeme yaparız dedi. Hatta sezonluk sponsorluk paranız ayrılmıştır dedi. Bize hiçbir şey gelmedi. Ama alıştım artık Osman Taş diye gelmedi diye tahmin ediyorum." 

Almanya'da Eskişehirspor Derneği açacaktım

"Ben isim haklarını yönetime girmeden önce Halil Başkan’dan aldım. 2007’den beri Almanya’da Eskişehirsporlular derneği kurmaya çalışıyordum ama kimse onaylamadı. Es Store’u da açmak istedik. Halil Ünal beni Almanya’da ofisimde ziyaret etti." 

"Sezon başlamadan önce ben tesislere koşa koşa para yetiştirdim. Eskişehirsporla hiçbir alakam yok. Bunların hiç birisi konuşulmuyor. Eskişehirspor’un isim haklarını aldığımın ertesi günü Atatürk caddesindeki şimdiki Es Store’u nakit 500 bin lira verip devraldım. Sonra Hasan Polatkan’a açtık." 

"ES Store’da çalışan 15 elemanım vardı. Bu insanların ne günahı vardı? Ben Es Store’da 3 ayda 800 bin TL kazandım. Es Store açık kalsaydı, ne olacaktı? Niye banka yanlarında maskeler, biletler satıldı? Ben Store’da satılmasına hayır mı diyeceğim? Zaten marka orada düştü." 

"Nadll diye bir marka varmış formaları basmış. Es Store’a telefon açıp bana forma sattırmıyor. Senin bana sorman lazım forma satabilmen için." 

Dışarıdan göründüğü gibi değil 

"Mustafa Topkaya’ya başkan olmak istiyorsan ol dedim ve bütün yönetim de bunu biliyor. Hatta yönetim ona başkan olmak istiyorsan söyle dedi. Dışarıdan göründüğü gibi değil. Gerçekten kolay değil. Her gün bir şey çıkıyor. Şimdi birbirimizi tutmazsak ne zaman başarıya ulaşacağız." 

"Ben Mustafa Akgören’i tanımazdım. Ben adaylığını açıklayınca ona beraber yönetimi kuralım dedim. 2 kere yanına gittim. Düşünmüyoruz dediler. Es Store’un satış noktasını tesislere açmayı düşününce görüşmeye gittim. Eskişehirspor için tamam açın dedim." 

"Şu an kaç tane forma satılacak da Eskişehirspor’a yetecek? Ben bu konunun peşinde olsam avukat tutar, markamın peşinde düşerdim. Masamda para sayardım. Ben bunu en dar günümde bile yapmadım. Yapmam da." 

Şikayetçi oldum

"Fenerium olayını duyduğumda şoka girdim. Bunu Osman Taş yapsa Türkiye sınırlarına sokmazlardı. Kampanya olabilir ama sonuçta taraftarın uğraştığı, çabaladığı bir şeyler var, tabi ki de karşı çıktım. Fenerium’a telefon ettim, kaç tane forma var diye sordum. Beni de kızdırdı olay. Selahattin Başkanla görüştüm. 9 tane forma olduğunu biliyordum. Ben de alacaktım ama onlar aldılar. Tepkimi koydum ve şikayetçi oldum."

Fuat Hoca başka görüşmelerime kızdı

"Aramız gerçekten iyiydi. Yönetime girmemin de rolü vardı. Sezon başında hoca Belçikadayken iki yönetici odaya çıktık. Çocuklar, Fuat Çapa olursa biz oynamayız dediler. Yaklaşık 9-10 kişiydi. Ben doğal olarak başka teknik direktör ile görüştük. Fuat Çapayı getirdik, sorduk. Öyle bir şey olamaz, hallederim dedi. Ama çözülmedi. Fuat Hoca kendisinden başka hocalarla neden görüştüğümüzü sordu. Görüşmek en doğal hakkım. Neticede onunla anlaştım. Tek benimle değil, Kaan Ay ile de bozuştular." 

Paramı verin, markayı alın

"3-4 kişiyi tanıyorum. Geri kalanını tanımıyorum. Mustafa Başkan iyi birisi olmasa beraber yapalım demezdim. Kişisel bir şeyim sorunum yok. Yine kutladım onu. Benim arkamdan başkalarının isim haklarını alma çalışmalarını olduğunu biliyorum. Çok istiyorsanız verin paramı, alın isim haklarını. Engel oluyorsam, paramı verin, markayı alın. Maske, forma satarken mi engelledim sizi? Hiçbir şey demedim. Ben oraya tarihte yatırılmamış parayı yatırdım."

Asıl hedef 3 bin formaydı

"Forma kampanyası diğerleri nasıl olmadıysa olmadı. Pelin Koç Hanım da buna şahit. Bizim o gün oradaki projemiz; gerçekte 3 bin kişiye forma aldırıp, isim yazdırmaktı. 9 milyonluk bir amaçtı. Ama ben İstanbul’dan geldiğimde herkes şoka girdi. 26 saatte 26 bin formaya döndü. Maalesef olmadı. Keşke olsaydı. Alınan formaların da bazılarında sıkıntılar yaşandı."

Sadece Odonkor mu kaldı?

"Pişman değilim. Bütün borç bitti de Odonkor mu kaldı? Transfer tahtasını açtınız da Odonkor mu kaldı? Ben seçildiğimde Odonkor’u getireceğimi açıkladım. Fuat Çapayla görüştüm tamam dedi. Polonya’ya götürdük, tribünden aşağıya indirtmediler. Afyon kampına geldi, Fuat Çapa kabul etmedi. Ödemesi yapılıp, yapılmadığını bilmiyorum. Niye 2012-2013 sezonunda 5 dakika sahaya ayak basmayanları sormuyorsunuz da Odonkor’u soruyorsunuz? Bütün yanlışlara yanlış deyin. Sadece Osman Taş’ın yanlışına değil."

-8°
açık
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:41
Güneş 08:09
Öğle 13:14
İkindi 15:46
Akşam 18:09
Yatsı 19:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12