Mert Eke yazdı: Halka hizmet mi? Şahsa hizmet mi?

ESKİŞEHİR 15.05.2020, 23:29 15.05.2020, 23:33
Mert Eke yazdı: Halka hizmet mi? Şahsa hizmet mi?

HALKA HİZMET Mİ ŞAHSA HİZMET Mİ

 Ülke olarak zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde tüm toplumun farkında olduğunu düşündüğüm bir diğer sıkıntı ile karşı karşıyayız. Devletin tüm güç ve imkanlarını elinde bulunduranlar, bu güç ve imkanları halkın ihtiyaçlarını gidermek için kullanacağına, bu gücün önemli bir kısmını CHP’li belediyelerin hizmetlerini engellemek için kullanıyor. Yaklaşık 20 yıldır iktidarda bulunanlar, sahip olduğumuz tüm kurumları siyasileştirerek ortak değerlerimize darbe vurmakla birlikte yapılan yardımları bile siyasileştirerek devlet yönetimine hakim bulunan partizanlığı daha üst boyutlara taşıyorlar. Devlet yönetimi her geçen gün halka hizmet ekseninden uzaklaşarak, şahsa hizmet eksenine kayıyor. Devletin halk yararına değil de bir şahıs ya da bir grup çıkarına çalışması milli birlik ve beraberliğimiz açısından son derece zararlıdır. Bu durumun yaratacağı kutuplaşma ve gerginlik hepimize zarar veriyor, vermeye de devam edecek. 

 Bu yanlış uygulamalara birkaç somut örnek verelim:

•    Toplum yararına yapılan bir hizmet varsa eğer Valilik veya Kaymakamlık bunu takdir etmeli, hatta destek olmalıdır. Ancak her kesime eşit yaklaşması gereken bu kamu kurumları siyasi ayrım yaparak AKP’li olmayan kurumların topluma hizmetini engelleme çabası içinde. Muhtaç insanlara yardım konusunda bile kurumlar siyasi ayrımcılığa tabi tutularak engellenmektedir.
•    Hepimizin gözbebeği Kızılay yandaş vakıfların para trafiğine, vergi aklamalarına aracı yapılarak toplum gözünde itibarı kaybettirilmiş ve siyasileştirilmiştir. Kızılay’da azalan kan stokları bunun göstergesidir. 
•    Yüzlerce muhtaç ve yoksul insana sıcak yemek sağlayan Belediyemize ait Aş Evi’nin hesapları bloke edilerek toplum yararına bir hizmet engellenmeye çalışılmıştır. Neyse ki vatandaşlarımızın artan desteği ile bu çabalar boşa çıkmıştır.
•    AKP toplum yararına yapılan hizmetleri engellemenin yanı sıra vatandaşlarımızı maske konusunda da mağdur etmiştir. Salgın döneminde en çok ihtiyaç duyulan ve temini belki de en kolay sağlık malzemesinin hem satışını yasaklamış hem de bunu vatandaşlara ulaştıramayarak yaklaşık bir ay boyunca insanların maskesiz kalmasına sebep olmuştur.
•    18 yıl boyunca sürdürülen yanış politikalar ekonominin iflasın eşiğine gelmesine sebep olmuş ve en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde zorda olan vatandaşlarımıza yapılan nakit yardımı çok kısıtlı ve yetersiz kalmıştır. Zaten bu kısıtlı yardım da vatandaştan toplanan bağışlardan finanse edilmiştir.

Tüm bunlara karşı CHP’li Belediyeler, kısıtlı imkanlara ve engellemelere rağmen halkın ihtiyaçlarını karşılamak konusunda ısrarcı bir tavırla çalışmalarını yürütmektedir. Mesela Odunpazarı Belediyesi’nin kısıtlı imkanlar ve engellemelere rağmen yaptığı toplum yararına hizmetlere bakalım:

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner6
12°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:26
Öğle 13:01
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P