Eskişehir'in ilçeleri

Sizler için Eskişehir ilçeleri hakkında bilgileri derledik.

ESKİŞEHİR 05.01.2021, 12:22 Abone ol: google news
Eskişehir'in ilçeleri

Eskişehir, Türkiye'nin en kalabalık 25 şehri arasındadır. Bunun bir sebebi 3 üniversiteye ev sahipliği yapmasından dolayı çok fazla öğrenci olmasıdır. Diğer sebebi ise iş imkanının fazla olmasıdır. Etkinlik ve mekanlarıyla ünlü olan Eskişehir aslında pandemi döneminde de değeri bilinmesi gereken şehirler arasında. Çünkü Eskişehir izole olabileceğiniz, sosyal mesafeyi rahatıkla koruyabileceğiniz, doğayla iç içe ilçelere de ev sahibi bir şehir. Sizler için Eskişehir ilçeleri hakkında bilgileri derledik. İşte Eskişehir'in ilçeleri... 

Odunpazarı

Odunpazarı, Eskişehir’in merkez ilçelerden birisidir. Porsuk Çayı’nın güneyinde yer alan ilçede 400 binin üzerinde insan yaşamaktadır. Şehrin en kalabalık noktalarından biridir. 

Eskişehir’de ilk yerleşim burada başlamıştır. İlçenin merkezindeki evler UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Deniz seviyesinden yaklaşık 869 metre yüksek olan Odunpazarı Eskişehir’in en yoğun ziyaret alan yerleri arasındadır.  

İlçede çok sayıda tarihi bina yer almaktadır. Daktilo Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Kurşunlu Külliyesi ve Atatürk Müzesi bunlar arasında öne çıkan noktalardır. Odunpazarı daha çok tarihi evleri ile anılan bir bölgedir. Bu evlerin birçoğu restore edildi, şehrin turizmine katkı sağlamakta.

Tepebaşı

Eskişehir’in merkez ilçelerinden bir diğeridir. Tepebaşı’nda 360 bine yakın insan bulunmaktadır. Porsuk Çayı’nın kuzeyinde yer alan ilçede okuma yazma bilmeyen insan sayısı nüfusa oranla çok düşüktür. Anadolu Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Tepebaşı’nda ayrıca çok sayıda fabrika, sanayi ve teknoloji kuruluşu bulunmaktadır. 

İlçe merkezi çok modern bir yapıya sahip olsa da birçok tarihi merkeze de ev sahipliği yapmaktadır. Müzeler, tarihi eserlerin yanı sıra eğlence merkezleri de dikkat çekmektedir. 

91 adet mahalleden oluşan ilçenin en kalabalık yeri Çamlıca’dır. İlçede yıl boyunca çok sayıda sanatsal aktivite düzenlenmektedir. 

Tepebaşı’nın güneyinde Odunpazarı, doğusunda Alpu, batısında İnönü ve Bilecik, kuzeyinde Mihalgazi ve Sarıcakaya yer almaktadır. Tren, hava yolu ve kara yolu ile ilçe merkezine rahatça ulaşılabilmektedir. 

Sivrihisar

Sivrihisar, Eskişehir’in il merkezinde yer alan ilçelerinin ardından en kalabalık üçüncü ilçesidir. Yüzölçümü olarak da en büyük ilçesi konumundaki ilçede toplam 20 binin üzerinde insan yaşamaktadır.

Sivrihisar’ın en büyük özelliklerinden Yunus Emre, Aziz Mahmut Hüdai, Hızır Bey ve Nasreddin Hoca gibi ünlü büyüklere ev sahipliği yapmış olmasıdır.

Eskişehir’in güney batısındaki ilçe 95 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.  Ayıca önemli tarihi eserlerde ilçede yer almaktadır. Bu da ilçeye çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir. 

67 ağaç sütundan oluşan Ulu Cami ve Kibele’nin Büyük Tapınağı ilçenin tarihi eserleri arasında öne çıkmaktadır. 1926’ya kadar Ankara’ya bağlı olan ilçe daha sonra Eskişehir sınırlarına dahil edilmiştir. 

Çifteler

Şehir merkezinin güneybatısında yer almaktadır. 15 binin üzerinde nüfusa sahiptir. İl merkezine 65 kilometre uzaklıktadır. Doğusunda Sivrihisar, kuzeyinde Mahmudiye, batısında Seyitgazi ve Han ilçeleri bulunmaktadır. 

Birkaç tane fabrikanın bulunduğu ilçede yaşayan halk geçimini büyük oranda tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Pancar, buğday, arpa, nohut ve yulaf en çok üretilen tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Şehir etrafında Frigler Dönemi’nden kalma mezarlar bulunmaktadır. 

Mihalıççık

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Yunan işgaline uğrayan bölgeler arasında yer almaktadır. 1915 yılına kadar Ankara’ya bağlı bir ilçe olmuş daha sonra Eskişehir’e bağlanmıştır. Şehir ve köylerinde 8500’ün üzerinde insan yaşamaktadır. 

Şehir halkı geçimini hayvancılık ve tarım işleri ile sağlamaktadır. Eskişehir’in diğer ilçelerinde göre coğrafi yapısı içerisinde ormanlar daha geniş bir alan kaplamaktadır. Sanayi faaliyetleri gelişmediği ilçenin yanından Sakarya Nehri akmaktadır. 

İl merkezinin doğusunda yer alan ilçeye kara yolu ile 92 kilometrelik yolu kat ederek ulaşılmaktadır. Krom, Linyit, Manyezit ve Kaolin madenleri bölgeden çıkmaktadır. İlçede ünlü kaplıcalar da yer almaktadır. 

Mahmudiye

Mahmudiye il merkezinin güney batısında 8 bine yakın nüfusa sahip bir ilçedir. 1950 yılında ilçe statüsünü kazanan bölgede okuma yazma oranı çok yüksektir. 52 kilometre uzaklıkta olan şehir merkezine ulaşmak için 1 saatlik bir araç yolcuğu yapmak gerekmektedir. 

Hipodroma sahip ilçede çok sayıda at çiftliği hizmet vermektedir. Her yıl Eylül ayında at yarışları düzenlenmektedir. İlçeye bağlı 15 tane köy bulunmaktadır. 

Seyitgazi

Seyitgazi, ismini tarihte Battalgazi olarak bilinen önemli bir liderden almıştır. Bölgedeki ilk yerleşimin milattan önce 3000 ile 3500 yıllarına tarihlendiği bilinmektedir. Günümüzde Alevi inancının yoğun yaşandığı noktalarından birisidir. 

Eskişehir’in güneyinde yer alan ilçenin merkeze uzaklığı 42 kilometredir. Bir saatte il merkezine ulaşılan şehrin nüfusu 14 bine yakındır. Eti-Maden İşletmeleri’nin faaliyet gösterdiği ilçe de ayrıca farklı sanayi kuruluşları da yer almaktadır. Şehirde geçimin ana gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. 

İlçe ve etrafında el örgüsü çoraplar çok ünlüdür. Bu çoraplar farklı hayvan figürleri ve renkli iplikler kullanılarak yapıldığı için ilgi çekmektedir. Bölgedeki evler genelde tek katlı olup Osmanlı Dönemi’ne ait eserlerde yer almaktadır. 

Beylikova

Eskişehir il merkezinin doğusunda yer alan ilçelerden birisidir. 1988 yılında alınan karar ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. 7 bine yakın nüfusu ile bölgenin en küçük ilçelerinden birisidir. İl merkezine 77 kilometre uzaklıktadır. 

İlçenin batısında Alpu ve Mahmudiye, doğusunda Mihalıççık ve Sivrihisar yer almaktadır. Karasal iklimin hakim olduğu Beylikova’ya yıl boyunca çok az yağış düşmektedir. 4 mahalleden oluşan ilçenin tarihteki ismi Beylikahır olarak bilinmektedir. Selçuklular Dönemi’nde bu bölgede at yetiştiriciliği yapılmıştır. 1960’lı yıllarda Bulgaristan’dan gelen Türkler ile nüfus sayısı hızlıca artmıştır. 

Günyüzü

Eskişehir’in en uzak ilçesi Günyüzü, il merkezine 135 kilometre mesafede olup 7 bine yakın nüfusa sahiptir. Bizans Dönemi’nde küçük bir yerleşim yeri olarak bilinse de ilçenin büyümesinde Anadolu Selçuklu Devleti’nin bölgeye yerleştiği dönem etkili olmuştur. 

Coğrafi yapı olarak geniş bir düzlük alana sahip olsa da ilçede dağlar ve kayalık alanlar da mevcuttur. Karasal bir iklime sahip olan Günyüzü’nde yaşayan halk geçimini hayvancılık ve tarım faaliyetleri yaparak sağlamaktadır. Kavun da ilçede yetiştirilen en önemli tarım ürünleri arasında yer almaktadır. 

Alpu

Eskişehir il merkezinin doğusunda yer alan Alpu, şehir merkezine 40 kilometre uzaklıktadır. İlçenin doğusunda Mihalıççık, güney doğusunda Beylikova, güneyinde Mahmudiye yer almaktadır. İlçenin en büyük özelliği Lületaşı çıkarılan tek yerleşim yeri olmasıdır.

Son yıllarda kır bölümünde yaşayan insan sayısı giderek düşmüş olup, veriler tutulmamaktadır. Eskişehir tarihi içinde değerlendirilen önemli bir yere sahip olan bölge, 1988 yılında alınan karar ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. Alpu’da yaşayan halk geçiminin tarım, hayvancılık ve gümüş işlemeciliği yaparak sağlamaktadır.

İnönü

Frigler Dönemi’nde kurulan merkezlerden birisi olarak bilinmektedir. Şehir merkezinin batısında Bilecik il sınırında yer almaktadır. Bizans Dönemi’nde bölgede kale inşa edilmiş ve günümüze kadar kalenin kalıntıları ulaşabilmiştir. Kurtuluş Savaşı esnasında İnönü Savaşları da ilçe sınırları içerisinde gerçekleşmiştir. 

İlçeden demiryolu geçmektedir. 7 bine yakın nüfusu olan İnönü’de çok sayıda sanayi tesisi ve askeri tesis yer almaktadır. Türk Hava Kurumuna ait eğitim merkezi, Ford Otosan, Seramik ve Porselen tesisleri ilçe sınırlarındadır. Merkeze sadece 36 kilometre uzaklıkta olduğu için ulaşım rahatça sağlanmaktadır. 

1987 yılında alınan karar ile ilçe olmasına karar verilmiştir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında köyken zamanla gelişerek Bozüyük ilçesine bağlanmış, ardından ilçe olmasına karar verilmiştir. 

Mihalgazi

Eskişehir’in kuzeyinde yer alan iki ilçesinden birisidir. Eski adı Gümele olan ilçe Osmanlı Dönemi’nde köyken günümüzde 3500 kişinin yaşadığı bir ilçe olmuştur. 1967 yılından 1990 yılına kadar belde statüsüne sahip olduktan sonra ilçe olmasına karar verilmiştir. 9 adet mahallenin bulunduğu ilçe Kurtuluş Savaşı zamanında büyük çatışmalara ev sahipliği yapmıştır. 

Tarımcılık faaliyetlerinin gelişmiş olduğu ilçe bölgenin sebze ve meyve ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Sakarya Nehri’nin geçtiği Mihalgazi doğal güzellikleri ile Karadeniz ilçelerine benzemektedir. 2000’li yıllarda 15 bine yakın nüfusu olsa da zamanla göç vererek nüfusunu büyük oranda kaybetmiştir. 

Sarıcakaya

Sarıcakaya içinden Sakarya Nehri’nin geçmesinin de etkisi ile sebze ve meyve yetiştiriciliği yoğun şekilde yapılan bir bölgedir. 1944 yılına kadar Söğüt’e bağlı olan bir kazayken o tarihten sonra Eskişehir’e bağlanmıştır. 1958 yılında ilçe olmuştur. 

Bolu sınırında yer alan ilçenin batısında Bilecik, güneyinde Mihalgazi ilçeleri bulunmaktadır. Merkezinde ve etrafındaki köylerde 5 binin üzerinde insan yaşamaktadır. İklimsel yapı olarak bulunduğu bölgeden ayrılmaktadır mikro klima adı verilen bir iklim sistemine dahildir. Şehirdeki halk geçimini tarım faaliyetlerinden sağlamaktadır.

İl merkezine uzaklığı 47 kilometre olup, arabayla 1 saat içerisinde merkeze ulaşılmaktadır. İlçenin merkezde 5, toplamda 14 adet mahallesi bulunmaktadır. 

Han

Han, Eskişehir’in coğrafi sınır açısından en küçük ilçesi konumundadır. Kanunu Sultan Süleyman Dönemi’nde daha geniş sınırları olan ve kendisine bağlı 119 tane köy bulunan ilçe Cumhuriyet Dönemi’nde 1963 yılında kadar Afyon’a bağlıyken, daha sonra Çifteler İlçesi’ne bağlanmış ve 1990 yılında alınan karar ile ilçe olmasına karar verilmiştir. 

İl merkezinin güneyinde konumlanan ilçe merkezi Afyon sınırındadır. Kuzeybatısında Seyitgazi, kuzeydoğusunda Çifteler ilçeleri bulunmaktadır. 2000 yakın insanın yaşadığı ilçede temel geçin kaynağı tarım ve hayvancılık ile sağlanmaktadır. 

-2°
hafif kar yağışlı
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 17 33
5. Alanyaspor 18 30
6. Hatayspor 17 28
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Sivasspor 18 23
11. Başakşehir 18 23
12. Konyaspor 18 22
13. Göztepe 18 22
14. Kasımpaşa 17 22
15. Malatyaspor 17 21
16. Rizespor 17 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 17 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Leicester City 18 35
3. Liverpool 17 33
4. Man City 16 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12