Eskişehir'in ilçeleri

Sizler için Eskişehir ilçeleri hakkında bilgileri derledik.

ESKİŞEHİR 05.01.2021, 12:22 Abone ol: google news
Eskişehir'in ilçeleri

Eskişehir, Türkiye'nin en kalabalık 25 şehri arasındadır. Bunun bir sebebi 3 üniversiteye ev sahipliği yapmasından dolayı çok fazla öğrenci olmasıdır. Diğer sebebi ise iş imkanının fazla olmasıdır. Etkinlik ve mekanlarıyla ünlü olan Eskişehir aslında pandemi döneminde de değeri bilinmesi gereken şehirler arasında. Çünkü Eskişehir izole olabileceğiniz, sosyal mesafeyi rahatıkla koruyabileceğiniz, doğayla iç içe ilçelere de ev sahibi bir şehir. Sizler için Eskişehir ilçeleri hakkında bilgileri derledik. İşte Eskişehir'in ilçeleri... 

Odunpazarı

Odunpazarı, Eskişehir’in merkez ilçelerden birisidir. Porsuk Çayı’nın güneyinde yer alan ilçede 400 binin üzerinde insan yaşamaktadır. Şehrin en kalabalık noktalarından biridir. 

Eskişehir’de ilk yerleşim burada başlamıştır. İlçenin merkezindeki evler UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Deniz seviyesinden yaklaşık 869 metre yüksek olan Odunpazarı Eskişehir’in en yoğun ziyaret alan yerleri arasındadır.  

İlçede çok sayıda tarihi bina yer almaktadır. Daktilo Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Kurşunlu Külliyesi ve Atatürk Müzesi bunlar arasında öne çıkan noktalardır. Odunpazarı daha çok tarihi evleri ile anılan bir bölgedir. Bu evlerin birçoğu restore edildi, şehrin turizmine katkı sağlamakta.

Tepebaşı

Eskişehir’in merkez ilçelerinden bir diğeridir. Tepebaşı’nda 360 bine yakın insan bulunmaktadır. Porsuk Çayı’nın kuzeyinde yer alan ilçede okuma yazma bilmeyen insan sayısı nüfusa oranla çok düşüktür. Anadolu Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Tepebaşı’nda ayrıca çok sayıda fabrika, sanayi ve teknoloji kuruluşu bulunmaktadır. 

İlçe merkezi çok modern bir yapıya sahip olsa da birçok tarihi merkeze de ev sahipliği yapmaktadır. Müzeler, tarihi eserlerin yanı sıra eğlence merkezleri de dikkat çekmektedir. 

91 adet mahalleden oluşan ilçenin en kalabalık yeri Çamlıca’dır. İlçede yıl boyunca çok sayıda sanatsal aktivite düzenlenmektedir. 

Tepebaşı’nın güneyinde Odunpazarı, doğusunda Alpu, batısında İnönü ve Bilecik, kuzeyinde Mihalgazi ve Sarıcakaya yer almaktadır. Tren, hava yolu ve kara yolu ile ilçe merkezine rahatça ulaşılabilmektedir. 

Sivrihisar

Sivrihisar, Eskişehir’in il merkezinde yer alan ilçelerinin ardından en kalabalık üçüncü ilçesidir. Yüzölçümü olarak da en büyük ilçesi konumundaki ilçede toplam 20 binin üzerinde insan yaşamaktadır.

Sivrihisar’ın en büyük özelliklerinden Yunus Emre, Aziz Mahmut Hüdai, Hızır Bey ve Nasreddin Hoca gibi ünlü büyüklere ev sahipliği yapmış olmasıdır.

Eskişehir’in güney batısındaki ilçe 95 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.  Ayıca önemli tarihi eserlerde ilçede yer almaktadır. Bu da ilçeye çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir. 

67 ağaç sütundan oluşan Ulu Cami ve Kibele’nin Büyük Tapınağı ilçenin tarihi eserleri arasında öne çıkmaktadır. 1926’ya kadar Ankara’ya bağlı olan ilçe daha sonra Eskişehir sınırlarına dahil edilmiştir. 

Çifteler

Şehir merkezinin güneybatısında yer almaktadır. 15 binin üzerinde nüfusa sahiptir. İl merkezine 65 kilometre uzaklıktadır. Doğusunda Sivrihisar, kuzeyinde Mahmudiye, batısında Seyitgazi ve Han ilçeleri bulunmaktadır. 

Birkaç tane fabrikanın bulunduğu ilçede yaşayan halk geçimini büyük oranda tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Pancar, buğday, arpa, nohut ve yulaf en çok üretilen tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Şehir etrafında Frigler Dönemi’nden kalma mezarlar bulunmaktadır. 

Mihalıççık

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Yunan işgaline uğrayan bölgeler arasında yer almaktadır. 1915 yılına kadar Ankara’ya bağlı bir ilçe olmuş daha sonra Eskişehir’e bağlanmıştır. Şehir ve köylerinde 8500’ün üzerinde insan yaşamaktadır. 

Şehir halkı geçimini hayvancılık ve tarım işleri ile sağlamaktadır. Eskişehir’in diğer ilçelerinde göre coğrafi yapısı içerisinde ormanlar daha geniş bir alan kaplamaktadır. Sanayi faaliyetleri gelişmediği ilçenin yanından Sakarya Nehri akmaktadır. 

İl merkezinin doğusunda yer alan ilçeye kara yolu ile 92 kilometrelik yolu kat ederek ulaşılmaktadır. Krom, Linyit, Manyezit ve Kaolin madenleri bölgeden çıkmaktadır. İlçede ünlü kaplıcalar da yer almaktadır. 

Mahmudiye

Mahmudiye il merkezinin güney batısında 8 bine yakın nüfusa sahip bir ilçedir. 1950 yılında ilçe statüsünü kazanan bölgede okuma yazma oranı çok yüksektir. 52 kilometre uzaklıkta olan şehir merkezine ulaşmak için 1 saatlik bir araç yolcuğu yapmak gerekmektedir. 

Hipodroma sahip ilçede çok sayıda at çiftliği hizmet vermektedir. Her yıl Eylül ayında at yarışları düzenlenmektedir. İlçeye bağlı 15 tane köy bulunmaktadır. 

Seyitgazi

Seyitgazi, ismini tarihte Battalgazi olarak bilinen önemli bir liderden almıştır. Bölgedeki ilk yerleşimin milattan önce 3000 ile 3500 yıllarına tarihlendiği bilinmektedir. Günümüzde Alevi inancının yoğun yaşandığı noktalarından birisidir. 

Eskişehir’in güneyinde yer alan ilçenin merkeze uzaklığı 42 kilometredir. Bir saatte il merkezine ulaşılan şehrin nüfusu 14 bine yakındır. Eti-Maden İşletmeleri’nin faaliyet gösterdiği ilçe de ayrıca farklı sanayi kuruluşları da yer almaktadır. Şehirde geçimin ana gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. 

İlçe ve etrafında el örgüsü çoraplar çok ünlüdür. Bu çoraplar farklı hayvan figürleri ve renkli iplikler kullanılarak yapıldığı için ilgi çekmektedir. Bölgedeki evler genelde tek katlı olup Osmanlı Dönemi’ne ait eserlerde yer almaktadır. 

Beylikova

Eskişehir il merkezinin doğusunda yer alan ilçelerden birisidir. 1988 yılında alınan karar ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. 7 bine yakın nüfusu ile bölgenin en küçük ilçelerinden birisidir. İl merkezine 77 kilometre uzaklıktadır. 

İlçenin batısında Alpu ve Mahmudiye, doğusunda Mihalıççık ve Sivrihisar yer almaktadır. Karasal iklimin hakim olduğu Beylikova’ya yıl boyunca çok az yağış düşmektedir. 4 mahalleden oluşan ilçenin tarihteki ismi Beylikahır olarak bilinmektedir. Selçuklular Dönemi’nde bu bölgede at yetiştiriciliği yapılmıştır. 1960’lı yıllarda Bulgaristan’dan gelen Türkler ile nüfus sayısı hızlıca artmıştır. 

Günyüzü

Eskişehir’in en uzak ilçesi Günyüzü, il merkezine 135 kilometre mesafede olup 7 bine yakın nüfusa sahiptir. Bizans Dönemi’nde küçük bir yerleşim yeri olarak bilinse de ilçenin büyümesinde Anadolu Selçuklu Devleti’nin bölgeye yerleştiği dönem etkili olmuştur. 

Coğrafi yapı olarak geniş bir düzlük alana sahip olsa da ilçede dağlar ve kayalık alanlar da mevcuttur. Karasal bir iklime sahip olan Günyüzü’nde yaşayan halk geçimini hayvancılık ve tarım faaliyetleri yaparak sağlamaktadır. Kavun da ilçede yetiştirilen en önemli tarım ürünleri arasında yer almaktadır. 

Alpu

Eskişehir il merkezinin doğusunda yer alan Alpu, şehir merkezine 40 kilometre uzaklıktadır. İlçenin doğusunda Mihalıççık, güney doğusunda Beylikova, güneyinde Mahmudiye yer almaktadır. İlçenin en büyük özelliği Lületaşı çıkarılan tek yerleşim yeri olmasıdır.

Son yıllarda kır bölümünde yaşayan insan sayısı giderek düşmüş olup, veriler tutulmamaktadır. Eskişehir tarihi içinde değerlendirilen önemli bir yere sahip olan bölge, 1988 yılında alınan karar ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. Alpu’da yaşayan halk geçiminin tarım, hayvancılık ve gümüş işlemeciliği yaparak sağlamaktadır.

İnönü

Frigler Dönemi’nde kurulan merkezlerden birisi olarak bilinmektedir. Şehir merkezinin batısında Bilecik il sınırında yer almaktadır. Bizans Dönemi’nde bölgede kale inşa edilmiş ve günümüze kadar kalenin kalıntıları ulaşabilmiştir. Kurtuluş Savaşı esnasında İnönü Savaşları da ilçe sınırları içerisinde gerçekleşmiştir. 

İlçeden demiryolu geçmektedir. 7 bine yakın nüfusu olan İnönü’de çok sayıda sanayi tesisi ve askeri tesis yer almaktadır. Türk Hava Kurumuna ait eğitim merkezi, Ford Otosan, Seramik ve Porselen tesisleri ilçe sınırlarındadır. Merkeze sadece 36 kilometre uzaklıkta olduğu için ulaşım rahatça sağlanmaktadır. 

1987 yılında alınan karar ile ilçe olmasına karar verilmiştir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında köyken zamanla gelişerek Bozüyük ilçesine bağlanmış, ardından ilçe olmasına karar verilmiştir. 

Mihalgazi

Eskişehir’in kuzeyinde yer alan iki ilçesinden birisidir. Eski adı Gümele olan ilçe Osmanlı Dönemi’nde köyken günümüzde 3500 kişinin yaşadığı bir ilçe olmuştur. 1967 yılından 1990 yılına kadar belde statüsüne sahip olduktan sonra ilçe olmasına karar verilmiştir. 9 adet mahallenin bulunduğu ilçe Kurtuluş Savaşı zamanında büyük çatışmalara ev sahipliği yapmıştır. 

Tarımcılık faaliyetlerinin gelişmiş olduğu ilçe bölgenin sebze ve meyve ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Sakarya Nehri’nin geçtiği Mihalgazi doğal güzellikleri ile Karadeniz ilçelerine benzemektedir. 2000’li yıllarda 15 bine yakın nüfusu olsa da zamanla göç vererek nüfusunu büyük oranda kaybetmiştir. 

Sarıcakaya

Sarıcakaya içinden Sakarya Nehri’nin geçmesinin de etkisi ile sebze ve meyve yetiştiriciliği yoğun şekilde yapılan bir bölgedir. 1944 yılına kadar Söğüt’e bağlı olan bir kazayken o tarihten sonra Eskişehir’e bağlanmıştır. 1958 yılında ilçe olmuştur. 

Bolu sınırında yer alan ilçenin batısında Bilecik, güneyinde Mihalgazi ilçeleri bulunmaktadır. Merkezinde ve etrafındaki köylerde 5 binin üzerinde insan yaşamaktadır. İklimsel yapı olarak bulunduğu bölgeden ayrılmaktadır mikro klima adı verilen bir iklim sistemine dahildir. Şehirdeki halk geçimini tarım faaliyetlerinden sağlamaktadır.

İl merkezine uzaklığı 47 kilometre olup, arabayla 1 saat içerisinde merkeze ulaşılmaktadır. İlçenin merkezde 5, toplamda 14 adet mahallesi bulunmaktadır. 

Han

Han, Eskişehir’in coğrafi sınır açısından en küçük ilçesi konumundadır. Kanunu Sultan Süleyman Dönemi’nde daha geniş sınırları olan ve kendisine bağlı 119 tane köy bulunan ilçe Cumhuriyet Dönemi’nde 1963 yılında kadar Afyon’a bağlıyken, daha sonra Çifteler İlçesi’ne bağlanmış ve 1990 yılında alınan karar ile ilçe olmasına karar verilmiştir. 

İl merkezinin güneyinde konumlanan ilçe merkezi Afyon sınırındadır. Kuzeybatısında Seyitgazi, kuzeydoğusunda Çifteler ilçeleri bulunmaktadır. 2000 yakın insanın yaşadığı ilçede temel geçin kaynağı tarım ve hayvancılık ile sağlanmaktadır. 

parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:50
Güneş 06:18
Öğle 13:04
İkindi 16:44
Akşam 19:39
Yatsı 21:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23