03.03.2021, 09:23 2251

Eskişehir farkıyla demokrasi örneği…

“Başkanlar Eskişehir sanayisinin geleceğini konuştu.” Haberin başlığı böyle. ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir OSB Başkan Vekili Metin Saraç ve ESO Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Albayrak bir araya gelerek, Eskişehir sanayisinin geleceğe yönelik vizyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuşlar. “Ne var bu haberde?” diyebilirsiniz. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı ve yönetiminden bir temsilci ile Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve yönetiminden bir temsilcinin buluşup Eskişehir sanayisini masaya yatırmasından normal ne olabilir ki? O kadar çok şey var ki… Elbette bilene… Zaman zaman bu sütunlarda “Eskişehir farkı” derim… Tam da buna hoş bir örnektir haberin perde arkası. Hele şu siyasi arenadaki kavgalara ötekileştirmelere baktığınızda kapıldığınız umutsuzluktan kurtulmak istiyorsanız, Eskişehir’de yaşananlar size nefes aldırır, umutlarınızı tazeler. Şöyle başlayalım; Nadir Küpeli ve Celalettin Kesikbaş hem ESO seçimlerinde hem de EOSB seçimlerinde birbirlerine rakip olmuş iki değerli isim.

+++

Kıran kırana seçim yarışı hafızalarda

Sayın Nadir Küpeli ve Sayın Celalettin Kesikbaş ile onları destekleyen isimler önce Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi başkanlığı ile yönetimlerinin seçimlerinde karşı karşıya geldiler. Birbirilerine karşı ciddi eleştiriler yöneltmenin yanı sıra projelerini yarıştırdılar. Şubat 2018 yılında yapılan seçimler öncesi bugüne kadar olmadığı kadar hareketli süreç yaşandı sanayi dünyasında. 20 yıldan fazla Sanayi Odası Başkanlığı yapan sanayicilerin duayen ismi Savaş Özaydemir dönemlerinin aksine hareketli seçimler sonucunda EOSB Yönetim Kurulu Başkanlığına 250 oyla Sayın Nadir Küpeli seçildi. Seçimlerde Celalettin Kesikbaş’ın listesi 245 oy aldı. Yani arada 5 oy gibi küçük bir fark vardı. İki ismin listeleri bu seçimden sadece 1 ay gibi kısa bir süre sonra Nisan-2018’de benzeri bir rekabeti ESO yönetimi için yarıştı. Orada yapılan seçimlerde de bu defa meclis üyelikleri listelerinden seçilen Celalettin Kesikbaş’ın 18 üyesine karşılık Nadir Küpeli’ nin 14 üyesi seçimi önde tamamlamayı başardı. Yani orada da kıran kırana geçen seçimde sadece 4 sandalyelik bir üstünlük söz konusuydu.

+++

Rekabeti sanayimiz ve sanayici kazandı

İki farklı seçimde ciddi bir rekabet yaşayan Sayın Nadir Küpeli ve Sayın Celalettin Kesikbaş kısa sürede seçim rekabetini geride bırakarak sanayi bölgesinin ve sanayicinin ihtiyaçları üzerinden bir hizmet yarışına giriştiler. Bunu yaparken zaman zaman bir araya gelerek Eskişehir sanayisinin geleceğe yönelik vizyonu ile ilgili değerlendirmeler gerçekleştirdiler. Başkanlar son görüşmede özellikle, Eskişehir sanayisinin geleceğine yönelik bundan sonra yapılacak çalışmalar, il sanayinin gelişimi ile ihracatı arttırmaya ilişkin çalışmalar ve projeler konusunda görüş alışverişinde bulunmuşlar. İstişare toplantısında Eskişehir’e daha fazla yabancı ve yerli yatırımlar çekmek için yapılacak çalışmalar ile yeni yatırım stratejileri konularında da detaylı görüşmeler gerçekleştirmişler. Hedef Eskişehir’in geleceğine ve temsil ettikleri sanayi ve sanayiciye hizmet olunca işte ortaya böyle güzel sonuçlarda ortaya çıkabiliyor. Demokrasinin güzelliği rekabetin ortaya çıkardığı kalitedir. Elbette bu durum ne Sayın Kesikbaş ve yönetiminin, ne de Sayın Küpeli ve arkadaşlarının yanlışlarını eleştirilmez kılmaz. Ancak tavırları ve ortaya koydukları ortak vizyon hepimize iyi bir örnektir. Rekabetten kazançlı çıkan Eskişehir sanayisi ve sanayicisi olmuştur.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 06:04
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:50
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P